Diecezja
Dziękujemy za dar chrztu św.

Dziękujemy za dar chrztu św.

W całej Polsce trwają spotkania opłatkowe. W niedzielę, 11 stycznia, takie spotkania zorganizowały w Siedlcach: Rodzina Radia Maryja oraz siedlecki oddział Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych.

Członkowie Rodziny Radia Maryja zgromadzili się w Bursie św. Stanisława Kostki, zaś należący do Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych zebrali się w Centrum Charytatywnym Caritas. Spotkania poprzedziła Msza św. odprawiona o 13.00 w katedrze.

Eucharystii przewodniczył ks. infułat Kazimierz Korszniewicz, zaś koncelebrowali ją m.in.: założyciel i dyrektor Radia Maryja, Telewizji Trwam oraz „Naszego Dziennika” o. Tadeusz Rydzyk, kościelny asystent Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Diecezji Siedleckiej ks. Adam Kulik oraz proboszcz parafii Trójcy Świętej w Gończycach ks. kan. Jan Spólny.

Sakrament wtajemniczenia i odrodzenia

W homilii ks. K. Korszniewicz nawiązał do przypadającego tego dnia święta Chrztu Pańskiego. – Drodzy siostry i bracia, co się objawiło nad jeziorem Jordan, gdy Chrystus Pan rozpoczyna swoją publiczną działalność, aby głosić Ewangelię, aby oddać za nas życie na krzyżu, aby stać się „prebendo hominis” – odbiciem człowieka? On, który wykupił dla nas łaskę pojednania z Ojcem Niebieskim, daje Kościołowi wskazanie: Idźcie – tak samo jak ja. Nauczajcie wszystkie narody. Udzielajcie im chrztu w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego. Ta wspaniała tajemnica ukazana została w czasie chrztu Pana Jezusa nad rzeką Jordan. Dlatego dzisiaj uświadamiamy sobie tę wartość, dziękujemy za wielki dar chrztu św. – sakrament naszego wtajemniczenia, odrodzenia w Chrystusie i z Chrystusem – mówił kaznodzieja.

Jak wygląda nasza wiara?

Odwołując się do książki Michaela Quoista „Modlitwa i czyn”, ks. Korszniewicz przypomniał, że człowiek scala w sobie dwie wartości. Pierwsza z nich, zobrazowana przez linię pionową, to znak łączności człowieka z Bogiem, wyraz Jego miłości i tajemnicy odkupienia. Druga – jak linia pozioma łączy człowieka z drugim człowiekiem, tworząc wspólnotę ludu Bożego, Kościół Chrystusowy. Te dwie wartości wychodzą z jednego źródła – jest nim chrzest św., który wszczepia nas w Jezusa Chrystusa. Zachęcając zebranych do wyrażania modlitwą wdzięczności za dar chrztu św., ks. K. Korszniewicz podkreślił rolę Rodziny Radia Maryja. – Siostry i bracia, dziękujemy dzisiaj za to, że powstało Radio Maryja, które gromadzi tak wielu ludzi. Fakt, że możemy się łączyć w budowaniu dobra, miłości, Kościoła, trosce o umiłowaną ojczyznę, która zawsze była wierna Bogu, (…) to wielki fenomen polski i światowy – mówił ksiądz infułat. Przypomniał, że w przededniu jubileuszu 1050 rocznicy przyjęcia przez Polskę chrztu należy dobitnie stawiać pytania: Jak wygląda nasza wiara? Jak wygląda nasz chrzest? Jak wygląda nasza miłość do Boga i Kościoła?

Prośmy o Boże światło

W dalszej części homilii ksiądz Korszniewicz apelował o wierność Kościołowi, o autentyczną wiarę i patriotyzm. – Dzisiaj, w świecie zdominowanym przez gender, świecie ośmieszającym wartości, pozwalającym dokonywać aborcji, w sposób obłudny walczy się z Kościołem i z krzyżem – akcentował. Mówiąc o realnych zagrożeniach dla narodu polskiego oraz Kościoła, przypomniał, że cała Europa wyrosła na gruncie Ewangelii, zaś zaprzepaszczenie wartości chrześcijańskich może doprowadzić do kultury śmierci, zatracenia istoty człowieczeństwa i tego, co dobre. Rozważania zakończył modlitwą o to, by nad światem rozbłysło światło prawdy – pochodzące od Tego, który jest Prawdą i Życiem, oraz by to Boże światło prowadziło ludzi do światłości.

KL