Region
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Opozycjoniści są dyskryminowani

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Internowanych i Represjonowanych z siedzibą w Siedlcach skierowało list do premier Ewy Kopacz, w którym domaga się podjęcia działań w zakresie regulacji prawa emerytalno-rentowe działaczy opozycji antykomunistycznej.

Jak podkreślają autorzy pisma, obecny stan prawny powoduje, że weterani mają o wiele gorsze prawa niż ich prześladowcy ze Służby Bezpieczeństwa PRL.

Normal
0

21

false
false
false

PL
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

Działacze, którzy niejednokrotnie narażali siebie i swoich bliskich, dzisiaj są wciąż dyskryminowani, traktowani w poniżający sposób, zmuszani do życia w niegodziwych warunkach. Autorzy listu przypominają też, że na skutek represji i prześladowań wielu straciło zdrowie, co uniemożliwiło im podjęcie pracy. W związku z tym nie mają szans nawet na najniższą emeryturę. Pobierają jedynie zasiłki, ale są też i tacy, którzy w ogóle nie mają środków do utrzymania.

Jedynie pozory

Tymczasem – jak zwraca uwagę stowarzyszenie – od ponad 25 lat panuje totalna bierność władz Polski w sprawie uregulowań prawnych dla osób, które poświęciły się na rzecz trwałych przeobrażeń i przemian demokratycznych w Polsce i Europie. Podczas gdy walczący o wolność nie mają za co żyć, ich oprawcy dysponują wysokimi emeryturami, a wcześniej byli nagradzani nagrodami, specjalnymi przywilejami. „Dotychczasowe działania władz RP w celu ustawowego uregulowania praw emerytalno-rentowych działaczy opozycji mają wyłącznie charakter pozorowany, a nie faktyczny” – oceniają członkowie OSIiR, przypominając, że zarówno organizacje zrzeszające osoby represjonowane i działaczy opozycji wielokrotnie występowały i występują do najwyższych władz RP w powyższej sprawie, jednak ich starania pozostają bez odzewu.

Państwo nie przesrzega prawa

Zdaniem autorów listu rząd wolnej Polski, kontynuując metody rodem z PRL poprzez prawną i rentowo-emerytalną dyskryminację, pogarsza położenie socjalne opozycjonistów. Podkreślają, że „za pokojową pracę i walkę o wolny i demokratyczny ład i prawa człowieka w ojczyźnie zgodnie z ustawą zasadniczą należy się bezwzględnie pomoc państwa. Pomoc ta winna mieć wymiar specjalny i zapewniać godny poziom życia, więc intensywność i opieka państwa musi odróżniać się in plus od powszechnego zakresu świadczeń”. Powołują się też na art. 19 Konstytucji RP, który nakłada obowiązek „otoczenia specjalną opieką i troską osób, które na wcześniejszym etapie swojego życia aktywnie uczestniczyły w walce o niepodległość i niepodległość ta została uzyskana w określonym procesie historycznym”.

Opozycjoniści podkreślają też, że polski parlament w uroczystych uchwałach z 1 lutego 1992 r. oraz 18 czerwca 1998 r. zobowiązał się do naprawienia szkód i krzywd wyrządzonych obywatelom z powodów politycznych, uznając to za swój moralny obowiązek.

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

Anna Wasak