Ostatnia wola
Śmierć jest jedyną pewną rzeczą w życiu każdego człowieka. Nieuregulowane kwestie prawne, niespłacone kredyty, nieprzepisana ziemia mogą stać się problemem dla przyszłych spadkobierców, a nie „bonusem”.
Normal
0
21
false
false
false
PL
X-NONE
X-NONE
MicrosoftInternetExplorer4
Testament sporządza się, gdy ktoś chce rozporządzić majątkiem na wypadek śmierci, z zamiarem pominięcia dziedziczenia ustawowego, które określone jest przepisami Kodeksu cywilnego. Polskie prawo spadkowe określa kolejność, w jakiej spadkobiercy ustawowi są powoływani do spadku. W pierwszym rzędzie są to dzieci spadkodawcy oraz małżonek. Dziedziczą oni w równych częściach. Jednak ułamkowa część spadku przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż 1/4. Oznacza to, że jeśli mąż pozostawił po sobie żonę i dwoje dzieci, to wszyscy otrzymają po 1/3 spadku. Jeśli jednak pozostawiłby żonę i czworo dzieci, to żona otrzyma 1/4 spadku, a czworo dzieci pozostałe 3/4 spadku.
Gdy dziecko spadkodawcy nie dożywa otwarcia spadku, jego udział spadkowy przypada jego dzieciom w częściach równych. Czyli w momencie, gdy spadkodawca pozostawia żonę, dwie córki oraz dwoje wnucząt po wcześniej zmarłym synu, to żona dziedziczy 1/4 spadku, obie córki po 1/4 spadku, zaś oboje wnucząt pozostałą 1/4 część spadku, która przypadałaby na syna spadkodawcy.
Tylko indywidualnie
Podczas sporządzania ostatniej woli należy pamiętać o kilku zasadach i przepisach. Przede wszystkim zabronione jest sporządzanie testamentów wspólnych. Zgodnie z art. 942 Kodeksu cywilnego może on zawierać rozrządzenie tylko jednego spadkodawcy. Z kolei sporządzić i odwołać testament może tylko osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych, czyli pełnoletnia. Kolejny niezmiernie ważny warunek to osobiste sporządzanie testamentu. Nie można tego zrobić przez przedstawiciela.
Podpis, data i klarowność
Testament własnoręczny musi być napisany przez spadkodawcę w całości pismem ręcznym oraz przez niego podpisany. Podpis powinien umożliwić identyfikację spadkodawcy (najlepiej podać imię i nazwisko). Zasada odręczności ma na celu ochronę interesów spadkodawcy. Spisany odręcznie testament może bowiem w przyszłości stanowić przedmiot badań biegłych sądowych, którzy z łatwością wykryją, czy np. nie został podrobiony. Niedochowanie warunku odręczności spowoduje nieważność dokumentu.
Data – choć nie jest koniecznym elementem testamentu własnoręcznego – lepiej, by się w nim znalazła. Jej zamieszczenie nie wywołuje wątpliwości co do: zdolności spadkodawcy do sporządzenia dokumentu, jego treści czy wzajemnego stosunku kilku testamentów.
Testament należy napisać tak, by wyraziście wytłumaczyć swoją decyzję. Pozwoli to w przyszłości jak najlepiej zrealizować wolę spadkodawcy. Jeżeli dokument będzie mógł być tłumaczony różnie, ostatnia wola może nie zostać w pełni wykonana (lub być wykonana inaczej).
Do przemyślenia
Osoba sporządzająca testament najczęściej chce inaczej podzielić swoje dobra, niż stałoby się to zgodnie z obowiązującymi przepisami spadkowymi. Istnieje więc ryzyko, że krewni, zwłaszcza ci, którzy poczują się pominięci, mogą próbować podważyć ważność dokumentu. Dlatego też im prostszy testament, tym większa szansa, iż w przyszłości jego ważność nie zostanie skutecznie zakwestionowana.
Swoją ostatnią wolę należy oddać zaufanej osobie, która zobowiąże się do jego ujawnienia na wypadek śmierci, lub pozostawić go w takim miejscu, aby został z łatwością odnaleziony. Jeżeli testament po śmierci spadkodawcy nie zostanie złożony do sądu, to spadek otrzymają spadkobiercy ustawowi, a nie spadkobiercy testamentowi, bo o istnieniu tych drugich sąd po prostu nie będzie wiedział.
/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:”Times New Roman”;
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}