Wszystko zaczyna się w mózgu
Od wielu lat próbę rozgryzienia tej zagadki podejmuje psychologia, jednak mózg nadal w pewnych aspektach pozostaje jak czarna skrzynka.
Dzisiaj to wyzwanie podejmują neurokognitywiści. – Zaczynamy szukać w tej skrzynce, by chociaż częściowo wyjaśnić, jak działa – mówi A. Kołodziej.
Naurokognitywistyka – krok dalej
Na gruncie polskiej nauki trudne do wypowiedzenie słowo zastąpiło pojęcie „neuronauka”, stanowiące bezpośrednie tłumaczenie ang. neuroscience. Neurokognitywistyka jest młodą dziedziną wiedzy. – Mówiąc najprościej, jest to nauka o funkcjonowaniu mózgu – definiuje moja rozmówczyni, zwracając uwagę, że jako kierunek studiów umożliwia łączenie tradycyjnej wiedzy psychologicznej z psychofizjologią. Z badawczego punktu widzenia pozwala zatem zrobić krok naprzód w poznaniu funkcjonowania mózgu.
– Na poziomie mózgu, czyli na poziomie psychofizjologicznym, elektrofizjologicznym (elektroencefalografia) bądź funkcjonalnym (rezonans magnetyczny), szukamy biologicznego podłoża funkcji, które znamy dzięki psychologii. Bardzo dokładnie opisała ona funkcje poznawcze: pamięć, uwagę, koncentrację. Z czasem zaczęto się jednak zastanawiać, co w tym czasie dzieje się w mózgu, tj. jakie jego działania są znamienne dla konkretnych czynności umysłu – tłumaczy siedlczanka. ...
Monika Lipińska