Region
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Zapytaj o swoje prawa

Od 23 do 28 lutego będzie obchodzony Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Głównym celem inicjatywy jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na prawa i potrzeby pokrzywdzonych.

Jak informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Siedlcach Krystyna Gołąbek, prokuratorzy aktywnie włączą się w popularyzowanie tej idei. - W naszym okręgu od 23 do 27 lutego, w godzinach urzędowania, w siedzibach jednostek w Siedlcach, Mińsku Mazowieckim, Garwolinie, Węgrowie i Sokołowie Podlaskim zaplanowano dyżury prawników.

Do dyspozycji pokrzywdzonych będą prokuratorzy, asesorzy i aplikanci prokuratur rejonowych, którzy udzielą bezpłatnych porad – mówi K. Gołąbek, dodając, iż szczegółowe informacje znajdą się na tablicach ogłoszeniowych, a także stronie internetowej PO w Siedlcach.

Od 15 lat

Na wzór podobnych inicjatyw realizowanych w krajach Unii Europejskiej idea polskiego Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zrodziła się w 2000 r. w ministerstwie sprawiedliwości. Początek dało im ustanowienie w 1988 r. przez Parlament Europejski, przypadającego na 22 lutego dnia ofiar przestępstw. Sformułowano wtedy również cztery podstawowe zasady dotyczące sposobu postępowania wobec ofiar przestępstw. Są to: okazywanie szacunku, udzielanie pomocy w odzyskaniu sił oraz powrocie do normalnego życia, wykrycie i ukaranie sprawcy przestępstwa, a także zrekompensowanie doznanej szkody i krzywdy.

Każdy uzyska pomoc

Prokuratorzy przyznają jednak, że z formy wsparcia, jaką umożliwia inicjatywa tygodnia pomocy pokrzywdzonym przestępstwem, korzysta wciąż niewiele osób. – Być może wynika to z faktu, że w prokuraturach – niezależnie od okazji – każda ofiara przestępstwa uzyska pomoc. Wydaje się, że popularyzowanie tygodnia sprzyja ogólnemu uświadomieniu społeczeństwa o uprawnieniach osób pokrzywdzonych, niezależnie od tego, ile osób rzeczywiście skorzysta w tym czasie z porady prawnej. Nie prowadzimy statystyk dotyczących rodzaju spraw, z którymi ludzie najczęściej zgłaszają się do prokuratorów, jednak przeważająca część porad dotyczy sfery konfliktów w rodzinie – tłumaczy K. Gołąbek.

MD