Dla ciała i ducha
Motywacje uczestników rekolekcji z postem są bardzo różne. - Jedni chcą schudnąć i odtruć organizm. Nie oszukujmy się, wielu z nas ma problemy z jedzeniem. Jemy za dużo, sporo do życzenia pozostawia także jakość naszych posiłków. Coraz więcej ludzi cierpi na alergie. Rekolekcje z postem wybierają też ci, którzy kierują się względami zdrowotnymi - mówi ks. dr Jacek Wróbel, pallotyn, współtwórca rekolekcji z postem św. Hildegardy.
– Medycyna nie zawsze może pomóc np. w chorobach przewlekłych. W systemie Hildegardy leczeniu podlega cały człowiek. Niektórzy przyjeżdżają na nasze rekolekcje dlatego, że chcą uporządkować relacje z Bogiem i samym sobą. Zapraszamy więc na adoracje, konferencje, Msze św. z homilią i medytacje – Dodaje, że wśród uczestników nie ma raczej osób niewierzących. W gronie rekolektantów nie brakuje jednak tych, którzy odeszli nieco od Kościoła lub też takich osób, którym sprawy doczesne przysłoniły kwestie związane z wiarą – dodaje.
Mniej znaczy lepiej
Ks. Jan Jędraszek podkreśla, że w rekolekcjach z postem Daniela nieustanie przeplatają się wątki duchowe, medyczne, żywieniowe i rekreacyjne. Nad uczestnikami czuwa kapłan-rekolekcjonista, którego wspomaga kilku księży, oraz doświadczony lekarz i pielęgniarka. Personel medyczny na bieżąco monitoruje stan zdrowia i samopoczucie rekolektantów. Kolejną ważną osobą jest dietetyk.
Na czym polega post Daniela? – Organizm otrzymuje maksymalnie 800 kcal dziennie, co powoduje jego przestawienie się na tzw. odżywianie wewnętrzne. Znika uczucie głodu, gdyż organizm spożywa wtedy swoje, czasem długo gromadzone zapasy. ...
AWAW