Rozmaitości
Źródło: KO
Źródło: KO

Większy i nowoczesny

Nowa lokalizacja, nowoczesne wyposażenie i więcej łóżek - tak wygląda wyremontowany oddział intensywnej opieki medycznej w szpitalu wojewódzkim.

Rozbudowa i unowocześnienie OIOM to jedna z największych i najważniejszych inwestycji placówki w ostatnich latach. - Nasz oddział spełnia najwyższe standardy. Zorganizowaliśmy go od podstaw. Zastosowaliśmy najnowocześniejszy sprzęt i formuły leczenia, aby nasz personel mógł w pełni pracować i spełniać oczekiwania pacjentów.

OIOM jest specyficznym oddziałem, na którym ratuje się życie ludzkie, więc wyposażenie w sprzęt oraz warunki funkcjonowania muszą być najlepsze, i takie są – przyznaje Marcin Kulicki, prezes szpitala.

Przyjazny pacjentom i personelowi

Odnowiony oddział to przede wszystkim zwiększone możliwości terapeutyczne. Zamiast dotychczasowych sześciu znajduje się na nim obecnie 15 stanowisk intensywnej terapii: sześcio- i siedmioosobowa sala chorych, dwie izolatki i pokój diagnostyczno-zabiegowy. – Mamy najnowocześniejsze respiratory umożliwiające różnicowanie terapii w zależności od stanu chorobowego pacjenta oraz specjalistyczne łóżka z możliwością terapii oddechowej, zapobiegające odleżynom i ułatwiające fizykoterapię – wylicza Emilia Węgrzyniak-Blicharz, ordynator oddziału anestezjologii i intensywnej terapii.

OIOM jest w pełni skomputeryzowany. W każdej z dwóch sal znajduje się stanowisko pielęgniarsko-lekarskie pozwalające obserwować parametry życiowe pacjentów. Systemy łączności ze specjalistyczną aparaturą znajdującą się przy łóżkach zainstalowano w pokoju lekarskim i gabinetach lekarzy dyżurnych. – W każdym miejscu, w którym pracujemy, mamy podgląd ważnych czynności życiowych pacjenta, dzięki czemu możemy zareagować i zostać od razu przywołani. Mamy możliwość podglądania online wyników badań obrazowych, laboratoryjnych, mikrobiologicznych, a dzięki temu od razu zlecania leków i prowadzenia dokumentacji – tłumaczy ordynator.

Podczas remontu nie zapomniano także o odpowiednim wystroju. Na oddziale dominują stonowane jasne kolory, na ścianach zamontowano fototapety z widokiem lasu. Dla rodzin i najbliższych pacjentów przygotowano specjalny pokój wyposażony w kanapy. – Chcieliśmy, aby ten oddział był przyjazny dla nas – pracowników, pacjentów i ich rodzin. Chodziło nam o to, aby to miejsce nie nosiło znamion czegoś, co się wspomina traumatycznie do końca życia – zwraca uwagę E. Węgrzyniak-Blicharz, dodając, że na oddziale przebywają pacjenci w najcięższym stanie i notuje się największą śmiertelność. -To nie jest bez wpływu na naszą psychikę, psychikę pacjentów i ich rodzin – wyjaśnia ordynator, podkreślając, jak ważne jest stworzenie odpowiedniej atmosfery.

OIOM został powiększony dzięki zaadaptowaniu pomieszczeń po dawnej stacji dializ. Rozbudowa i remont kosztowały ok. 8 mln zł.

20-lecie oddziału

Uroczyste otwarcie oddziału odbyło się 12 marca. Uczestniczyli w nim m.in.: wicemarszałek samorządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska oraz członkowie zarządu: Elżbieta Lanc i Wiesław Raboszuk, ponadto prezydent Siedlec Wojciech Kudelski wraz z przewodniczącym rady miasta Henrykiem Niedziółką, starosta siedlecki Dariusz Stopa, pracownicy szpitala. – Jestem siedlczanką, tutaj mieszkam. Jesteśmy tylko ludźmi, więc w każdej chwili mogę tu trafić. Cieszę się bardzo, że szpital się rozwija – przyznaje J.E. Orzełowska.

Otwarcie OIOM zbiegło się z jego 20-leciem. Podczas specjalnej konferencji specjaliści z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii opowiedzieli o nowoczesnych rozwiązaniach w leczeniu. Gośćmi honorowymi byli pierwsi ordynatorzy oddziału.

W planach centrum onkologii

To nie koniec inwestycji w szpitalu wojewódzkim. W planach jest także budowa ośrodka onkologii. Miałby on powstać pomiędzy lądowiskiem a częścią główną szpitala, co umożliwi bezpośrednie połączenie z istniejącym obiektem. – Mam nadzieję, że pomysł budowy centrum dojdzie do skutku. W tej chwili bardzo intensywnie pracujemy nad sfinansowaniem przedsięwzięcia. Aparaturę możemy kupić za środki unijne, natomiast nie skorzystamy z nich przy budowie obiektu – tłumaczy J.E. Orzełowska i przyznaje, że zarząd samorządu województwa mazowieckiego zastanawia się nad sposobem wsparcia szpitala przy budowie centrum onkologii. – Możemy np. poręczyć przy wzięciu kredytu, wtedy automatycznie bierzemy na siebie odpowiedzialność w razie trudności ze spłatami – podsumowuje wicemarszałek.

Wstępna koncepcja centrum onkologii zakłada cztery oddziały na czterech kondygnacjach, w tym dwa poziomy poświęcone bezpośrednio onkologii i dwa łóżkowe, których ośrodek zakłada ponad 80.

KO