Dni, które wstrząsnęły światem
Przy czym od razu trzeba zaznaczyć - aby docenić i zrozumieć wagę tych wydarzeń, konieczna jest wiara. Dla człowieka niewierzącego śmierć Chrystusa była tylko drobnym, niewiele znaczącym epizodem w dziejach małego kraju na krańcach Cesarstwa Rzymskiego.
Jezus w tej perspektywie byłby tylko jednym z wielu myślicieli, którzy w dziejach ludzkości przewinęli się przez scenę świata. Historycy mogliby wskazywać, że – owszem, uczniowie Chrystusa stworzyli prężnie działającą organizację, która do dziś odgrywa znaczącą rolę w świecie. Jednak bez spojrzenia wiary, to, co w Triduum Paschalnym najważniejsze, po prostu ginie nam z oczu. A tym najważniejszym faktem jest nasze zbawienie. Wyzwolenie nas z niewoli grzechu, śmierci i szatana. Również dziś, aby dobrze i owocnie przeżyć czas Triduum, potrzebna jest wiara, skupienie i wyciszenie. Liturgia tego czasu jest bardzo bogata, zawiera wiele znaków i symboli. Mają one wprowadzić nas w świat duchowej walki Jezusa z szatanem, w miłość Jezusa do Ojca, w posłuszeństwo i pokorę Syna Bożego, a także Jego wielką miłość do nas – grzesznych i słabych ludzi.
Wielki Czwartek
Przed południem, w kościołach katedralnych sprawowana jest tzw. Msza krzyżma. Nie należy ona jeszcze w sensie ścisłym do obchodów Triduum Paschalnego. Jest to Msza koncelebrowana przez kapłanów reprezentujących całą diecezję, a przewodniczy jej biskup. Podczas tej Eucharystii święci on oleje: chorych, katechumenów oraz Krzyżmo święte.
Msza krzyżma jest wyrazem jedności łączącej kapłanów z ich biskupem diecezjalnym, któremu przyrzekali cześć i posłuszeństwo. ...
Ks. Andrzej Adamski