Rewolucji nie będzie
Większość badanych (79%) chciałaby, aby Kościół dopuścił możliwość stosowania zapłodnienia in vitro. Blisko trzy czwarte uważa, że powinien zgodzić się na stosowanie środków antykoncepcyjnych (72%) oraz w niektórych sytuacjach dopuścić przerywanie ciąży (73%). Za takimi zmianami opowiada się co druga osoba określająca siebie jako głęboko wierząca. Jak Ksiądz skomentuje te dane?
Z punktu widzenia teologicznego i Kościoła takie badania są nieuzasadnione. Nie wnoszą one niczego istotnego, sprowadzając jego nauczanie, które wynika z Pisma Świętego i tradycji, do poziomu subiektywnej i często opartej na ignorancji teologicznej wiedzy. W ten sposób doktryna Kościoła katolickiego jest odrywana od duchowego fundamentu, czyli Biblii. To tak jakby wystawić prawdy wiary w konkursie popularności.
Natomiast z punktu widzenia społecznego pokazują przede wszystkim powierzchowne rozumienie prawd wiary i katolickiej nauki społecznej, a co za tym idzie – rozdźwięk między doktryną Kościoła a świadomością religijną Polaków.
Co te liczby mówią Kościołowi w Polsce o wiernych?
Przede wszystkim to, że w polskim społeczeństwie obserwujemy brak wiedzy teologicznej. Na prawdy wiary i Kościół patrzymy z perspektywy stereotypów, wypaczonych przekonań, obiegowych opinii. Brakuje znajomości dokumentów Kościoła oraz umiejętności uzasadnienia ich treści. ...
Jolanta Krasnowska