Miejsc więcej niż dzieci
Łączna oferta publicznych i niepublicznych przedszkoli, punktów przedszkolnych i oddziałów przedszkolnych szkół podstawowych to 3512 miejsc, w tym - 2045 w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez miasto i 1467 w przedszkolach niepublicznych prowadzonych przez osoby fizyczne.
– Według stanu na 15 lutego w mieście mieszka 967 dzieci z rocznika 2010; 946 urodzonych w 2011 r. i 903 z 2012 r. – wyliczył Sławomir Kurpiewski, naczelnik wydziału edukacji, podczas konferencji prasowej, która odbyła się 26 marca. – Oznacza to, że miejsc we wszystkich placówkach jest więcej niż dzieci – dodał naczelnik. Dla trzylatków (rocznik urodzenia 2012) zameldowanych na terenie Siedlec przedszkola oferują łącznie 1147 miejsc (w tym publiczne – 538, a niepubliczne – 609).
Rok szkolny 2015/16 jest pierwszym, gdy do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach uczęszczać będą tylko trzy roczniki dzieci: trzy-, cztero- i pięcioletnie. – Zapewne rodzice czterolatków i pięciolatków obecnie uczęszczających do przedszkoli skorzystają też z opcji kontynuacji, bez konieczności ponownej rekrutacji. W przeciwnym wypadku dzieci będą musiały zostać objęte naborem – zwrócił uwagę S. Kurpiewski.
Podania do 23 kwietnia
Strona z elektronicznym naborem do przedszkoli (www.siedlce.przedszkola.vnabor.pl) ruszyła 31 marca. – System pozwala objąć elektroniczną rekrutacją wszystkie przedszkola w mieście: publiczne i niepubliczne. Umożliwi to poznanie ich oferty w jednym miejscu – na internetowej stronie naboru i dokonanie na niej większości czynności związanych z procesem rekrutacyjnym – wyjaśnił naczelnik.
System pozwala rodzicowi wygenerować podanie, które po wydrukowaniu należy złożyć w przedszkolu pierwszego wyboru. – Ostateczny termin składania podań upłynie dopiero 23 kwietnia, o 15.00. Kolejność ich dostarczania nie ma żadnego wpływu na przyjęcie dziecka do przedszkola. Listy dzieci przyjętych na tym etapie poznamy 11 maja, o 11.00. Uzyskamy wtedy także informację o wolnych miejscach w przedszkolach – poinformował S. Kurpiewski.
Do przedszkoli publicznych prowadzonych przez miasto w pierwszej kolejności będą przyjmowane dzieci rodziców (opiekunów prawnych) zamieszkałych na terenie Siedlec. – Dzieci rodziców zamieszkałych poza Siedlcami będą mogły uczęszczać wyłącznie do przedszkoli niepublicznych funkcjonujących w naszym mieście – tłumaczył naczelnik.
Jeśli gmina nie pomieści czterolatków w placówkach publicznych, będzie musiała wskazać rodzicom inne miejsca. A to oznacza, że po zakończonej podstawowej rekrutacji samorządy ogłoszą konkursy na wykup miejsc w przedszkolach niepublicznych. – To może kosztować miasto od 1,5 do 3 mln zł, ponieważ powstanie duża różnica w udzielanej dotacji. Dzisiaj na jedno dziecko w przedszkolu niepublicznym udzielamy subwencji w wysokości 75% kosztów utrzymania dziecka w przedszkolu publicznym. W nowej sytuacji będziemy przekazywali przedszkolu, które wygra taki konkurs, dotację w wysokości 100% tych kosztów – wyjaśnił S. Kurpiewski.
Pierwszoklasiści na zmiany
Zgodnie z obowiązującą ustawą oświatową sześciolatki we wrześniu pójdą do szkół. A to oznacza, że w trzyletnim pierwszym etapie edukacyjnym znajdą się cztery roczniki. – Na szczęście plany nauczania w oddziałach kształcenia zintegrowanego przewidują tygodniowo około 20 godzin. Dlatego nawet jeśli praca będzie się odbywać na dwie zmiany, to dzieci na tym etapie edukacyjnym będą kończyć zajęcia najpóźniej około 16.00. Jest to uciążliwość wywołana systemem, na co miasto nie ma wpływu – stwierdził S. Kurpiewski. – O wiele trudniej będzie, kiedy z biegiem lat dzieci zaczną przechodzić na kolejne etapy edukacyjne, a w szczególności, gdy staną się młodzieżą, bo wtedy plany nauczania przewidują, jak np. w szkołach ponadgimnazjalnych, ok. 34 godzin tygodniowo – podsumował naczelnik wydziału edukacji.
Rok szkolny 2015/16 jest pierwszym, gdy do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach uczęszczać będą tylko trzy roczniki dzieci: trzy-, cztero- i pięcioletnie.
KO