Łukowiacy miastu
W niedzielę, 19 kwietnia, aula w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki zapełniła się po brzegi. Przed łukowianami wystąpiło łącznie około 150 osób: tancerzy, ale także - tradycyjnie już - muzyków i wokalistów.
Koncerty Łukowiaków są już miejską tradycją. Doroczny koncert to doskonała okazja do podziwiania talentów dzieci i młodzieży, jak również sposobność do podziękowania najstarszym członkom zespołu, czyli maturzystom za ich dotychczasową pracę na rzecz grupy.
W tym roku po raz pierwszy na scenie zatańczyło 20 dzieci z najmłodszej grupy. Podczas koncertu Łukowiacy zaprezentowali m.in. tańce lubelskie i górali żywieckich, odtańczyli poloneza i kujawiaka. Nie zabrakło również tańców i piosenek z czasów przedwojennej Warszawy.
Efekt udanej współpracy
Zespół PiTZŁ „Łukowiacy” odwiedził już wiele miejsc na naszym globie. Za kilka dni wyruszy w podróż, by promować polskie tańce ludowe na Międzynarodowym Festiwalu Polonijnym w Dyneburgu na Łotwie. W wakacje najmłodsi zatańczą w Czarnogórze, natomiast starsi członkowie zespołu wystąpią w Bułgarii. Osiągnięcia Łukowiaków to efekt zaangażowania tancerzy, ale także wysiłku tych, którzy współpracują z nimi na co dzień.
Dyrektor zespołu Grzegorz Rzymowski podkreśla, że sukces nie byłby możliwy, gdyby nie kierownicy artystyczni: Małgorzata Wardak (choreografia), Stanisław Zarzycki (kierownik muzyczny) oraz Wojciech Zielonka (opracowanie wokalne). – To także ogromna praca pań, które dbają o stroje naszych dzieci – dziękował. I tak za kilka dni, potem tygodni gdzieś w dalekim świecie ktoś znów usłyszy piosenkę „Ziemia Łukowska”, do której muzykę skomponował Henryk Rick-Wiśniewski, a słowa napisał Edward Wirski…
EW