Nauczył nie lękać się prawdy
Relikwiarz z kroplą krwi Papieża Polaka wniósł do świątyni w asyście kapłanów i służby liturgicznej ks. dziekan Ryszard Kardas, proboszcz parafii. Potem rozpoczęła się Eucharystia. Przewodniczył jej ks. proboszcz. Kazanie wygłosił wikariusz ks. Grzegorz Kozłowicz.
We wstępie przypomniał, że kult relikwii nie jest czyimś wymysłem, ale ma korzenie biblijne. Słowo „relikwie” pochodzi z języka łacińskiego i tłumaczy się je jako szczątki, resztki. W przypadku św. Jana Pawła II relikwią pierwszego stopnia jest tylko krew, ponieważ postanowiono, iż jego ciało nie będzie dzielone.
Papież silnej wiary
– Relikwie są bardzo cenne, bo pozwalają człowiekowi wierzącemu już za życia przekroczyć próg świata widzialnego i niejako dotknąć wieczności. Przypominają, że jedność wierzących nie kończy się wraz ze śmiercią, ale umacnia się przez wymianę dóbr duchowych. Dokonuje się ona za pośrednictwem różnych form modlitwy, ale przede wszystkim w szczególny sposób podczas Eucharystii – przypominał ks. G. Kozłowicz.
Kaznodzieja podkreślił, że relikwie św. Jana Pawła II uczą silnej wiary.
– Papież Benedykt XVI w homilii beatyfikacyjnej powiedział, że Jan Paweł II jest świętym i błogosławionym przede wszystkim ze względu na swoją mocną, wielkoduszną wiarę apostolską; wiarę, dzięki której na nowo ukierunkował chrześcijaństwo ku Bożej przyszłości. On przywrócił nam silną wiarę w Chrystusa, swoim doświadczeniem wiary, miłością i odwagą apostolską nauczył chrześcijan na całym świecie, by nie lękali się być chrześcijanami; by nie lękali się prawdy, bo tylko ona prowadzi nas do prawdziwej wolności – głosił kapłan.
Przywiezione z Krakowa
Przypominał, że Papież Polak nauczał, iż wiara i rozum są dwoma skrzydłami, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy. – On otworzył na Chrystusa społeczeństwa, kulturę, systemy polityczne i ekonomiczne, odwracając tendencję, która wydawała się nieodwracalna. Niech św. Jan Paweł II pomaga każdemu z nas żyć silną wiarą i czynnym zawierzeniem wszechmogącemu Bogu, niech wyprasza nam u Niego liczne i dobre powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Oby nigdy nie zabrakło tych, którzy będą odważnie i autentycznie nieść słowo Ewangelii aż po krańce ziemi – zakończył ks. Grzegorz.
Liturgię zamknęła wspólna modlitwa Litanią do św. Jana Pawła II. Potem można było oddać cześć jego relikwiom. Zostały one przywiezione z Krakowa. Ich autentyczność potwierdził kard. Stanisław Dziwisz. Parafia Wniebowzięcia NMP posiada również relikwie św. s. Faustyny Kowalskiej i bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
AWAW