Seniorzy z WIGOREM
Dane Europejskiego Urzędu Statystycznego pokazują, że w 2020 r. osoby po 60 roku życia będą stanowić w Polsce blisko 25% społeczeństwa.
Natomiast prognoza ludności na lata 2008-2035 opracowana przez GUS wskazuje, że w najbliższych latach rosnąć będzie liczba osób najstarszych (tzw. pokolenie stulatków).
Szacuje się, że w 2030 r. ludzi powyżej 85 lat może być prawie 800 tysięcy. – W Polsce mamy coraz więcej emerytów. Ich aktywność nie kończy się jednak wraz z przejściem na emeryturę. Wielu z nich chce się dokształcać, realizować swoje pasje i przede wszystkim ciekawie spędzić czas – przyznaje Władysława Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.
Dotacje na domy i kluby
Do takich osób skierowany jest program „Senior-WIGOR” (skrót można rozszyfrować jako Wiedza Integracja Godność Opieka Ruch). – To połączenie uniwersytetu trzeciego wieku, klubu seniora, biblioteki i gabinetu rehabilitacyjnego. Planujemy stworzenie sieci placówek, które mają ułatwić aktywizację osób starszych – tłumaczy W. Kosiniak-Kamysz.
Celem programu ma być zapewnienie wsparcia seniorom m.in. poprzez umożliwienie korzystania z oferty opiekuńczej, aktywizującej, edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej oraz prozdrowotnej. Projekt ma przede wszystkim przeciwdziałać marginalizacji i wykluczeniu społecznemu osób starszych. ...