Dojrzała twórczość
W komisji konkursowej zasiedli, jak co roku, Krystyna i Ryszard Kornaccy oraz Waldemar Michalski. Uroczystość finałową poprowadził Leszek Sokołowski. Najlepsi młodzi literaci otrzymali nagrody, a ich dzieła zostały opublikowane w „Jednodniówce” i były recytowane podczas finału przez aktorów.
W kategorii „poezja – szkoły podstawowe” pierwsze miejsce zajęła Natalia Filimon, drugie – Aleksandra Szabaciuk, a trzecie Tomasz Kowalczuk. Zwycięzcy są uczniami międzyrzeckiej Szkoły Podstawowej nr 3. W kategorii „proza” wygrała Lena Alicja Woch z SP nr 5 w Łukowie, przed Stanisławem Sobczykiem z Krakowa i Aleksandrą Osak z międzyrzeckiego Zespołu Placówek Oświatowych nr 2.
W grupie gimnazjalistów parających się poezją najwyżej oceniono twórczość Andrzeja Jagiełłowicza z Warszawy. Drugą nagrodę zdobyła Dominika Węgrzyniak z międzyrzeckiej „Trójki”. W kategorii „proza” najlepsze opowiadanie napisała Monika Lis z Lublina. Na podium – z trzecią lokatą – znalazła się też Dorota Marciniuk z Gimnazjum Sportowego nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim. Spośród uczniów szkół ponadgimnazjalnych pierwszą nagrodę w kategorii „proza” przyznano Patrycji Smolińskiej z międzyrzeckiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.
W każdej kategorii jury przyznało także wyróżnienia.
Wykazali dużą dojrzałość
– Wśród nadesłanych prac literackich dominowała proza, a tematyka utworów dotyczyła spraw społeczno-obyczajowych i relacji międzyludzkich. Uczestnicy konkursu wykazali dużą dojrzałość i mądrość w kreowaniu swoich wizji, przy równie dużej sprawności języka polskiego – podsumował przewodniczący jury R. Kornacki.
We wszystkich edycjach konkursu udział wzięło 5669 uczestników, którzy nadesłali 2989 zestawów poezji i prozy. Prace napływały z 65 miejscowości. Łącznie w 20 edycjach nagrodzono 712 młodych twórców. Wielu z nich dziś wydaje tomiki wierszy i opowiadania, pracuje w redakcjach gazet oraz telewizji.
MOIM ZDANIEM
Waldemar Michalski, redaktor kwartalnika „Akcent”
Konkurs im. M. Konopnickiej jest niewątpliwie ważnym wydarzeniem w życiu literackim miasta i Polski. Większość laureatów poprzednich edycji ma już na swoim koncie liczne publikacje książkowe. Często narzekamy, że młodzież nie czyta, tymczasem okazuje się, że jest bardzo zdolna. Co ważne, w ich tekstach nie ma wulgaryzmów. Świadczy to o tym, że mają dobrych nauczycieli kultury języka, że rodzice dbają o ich wychowanie i kształtują osobowości. Ten konkurs spełnia niezwykle ważną społecznie rolę.
BZ