Diecezja
Źródło: KO
Źródło: KO

Jezus budowniczym pokoju

Nieść Eucharystię po ulicach i drogach naszych miast oraz wsi, to znaczy otwierać nasze rodziny, szkoły, parafie, urzędy, środowiska pracy na pierwotne wezwanie Boga, abyśmy realizowali w sobie i w tych środowiskach obraz i podobieństwo Boga - powiedział abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, podczas Mszy św. w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Przed nabożeństwem gościa przywitał wójt gminy Górzno Waldemar Sabak. - Nasza wspólnota parafialna cieszy się w szczególny sposób, że gości księdza arcybiskupa, który jest osobą reprezentującą Ojca Świętego.

Pragniemy w tym wyjątkowym dniu otoczyć księdza arcybiskupa szacunkiem i miłością. Niech ta wspólna Eucharystia będzie wyrazem naszej wspólnej chrześcijańskiej jedności, radości i dziękczynienia – powiedział wójt.

Wierni Bogu

Abp Migliore przybył do parafii św. Jana Chrzciciela na zaproszenie proboszcza ks. prałata Jerzego Kalinki. – Mieszkańcy tej ziemi to lud, który jest zawsze wierny Bogu, krzyżowi, Ewangelii, Kościołowi oraz jego pasterzom na czele z Ojcem Świętym. I taki chce pozostać. Obecność księdza nuncjusza pośród nas jest wielkim umocnieniem w tej wierności. Tym większa nasza wdzięczność oraz radość – przyznał proboszcz.

Ks. J. Kalinka przypomniał, że jest w Górznie od niespełna roku i jest to jego pierwsza parafia jako proboszcza. – Niech mi będzie wolno w obecności arcybiskupa podziękować moim parafianom za ich otwartość, wierność, hojność, zatroskanie o parafię, o proboszcza. Jako młody gospodarz wielu rzeczy muszę się uczyć. Ale przyznam, że moi parafianie są dobrymi nauczycielami – dodał ks. J. Kalinka. I podsumował: – Proszę o modlitwę w intencji naszej wspólnoty parafialnej, abyśmy, słuchając urzędu nauczycielskiego Kościoła, mogli być prawdziwymi chrzcicielami Chrystusa ukrytego w Przenajświętszym Sakramencie.

Znak wielkiej nadziei

W homilii abp Migliore przypomniał genezę święta Bożego Ciała ustanowionego dzięki zaangażowaniu św. Julianny z Liege, która w pierwszej połowie XIII w. doznała szeregu objawień wskazujących na potrzebę adorowania Przenajświętszego Sakramentu. W jednym z widzeń zobaczyła księżyc w pełni z czarną plamą symbolizującą brak święta liturgicznego ku czci Przenajświętszego Sakramentu. – Święto miało odnawiać podziw i wdzięczność wiernych dla Jezusa, który w ten prosty, niepozorny i skromny sposób zechciał zostać realnie wśród nas. Zamieszkać w naszych domostwach, by być zawsze do naszej dyspozycji. Gdy w czasie przeistoczenia celebrans mówi: „To jest ciało moje”, Jezus nie tylko przemienia chleb w swoje ciało, ale też czyni nas wszystkich jednym ciałem. To znak wielkiej nadziei. Bo Chrystus wkracza w nasze życie, rodziny, społeczność, w której żyjemy. I to On sam burzy mury podziałów, podejrzliwości, urazów, konfliktów, które pojawiają się w naszym życiu osobistym i społecznym – podkreślił nuncjusz.

Aktywny udział w życiu Kościoła

W dalszej części homilii hierarcha mówił m. in. o potrzebie troski o pokój i rodzinę. – Nie wystarczy nasz osobisty wysiłek, nasze osobiste i wspólnotowe zaangażowanie, aby zbudować pokój. To Jezus, bazując na naszym działaniu i współdziałaniu, jest budowniczym pokoju. Nieść Eucharystię po ulicach i drogach naszych miast oraz wsi, to znaczy otwierać nasze rodziny, szkoły, parafie, urzędy, środowiska pracy na pierwotne wezwanie Boga, abyśmy realizowali w sobie i w tych środowiskach obraz i podobieństwo Boga – podsumował arcybiskup.

Po nabożeństwie abp Migliore przewodniczył procesji eucharystycznej do czterech ołtarzy. – Żywię głębokie przekonanie, że wspólna modlitwa z księdzem arcybiskupem wniesie w nasze życie nowy potencjał do aktywnego udziału w życiu Kościoła oraz naszej lokalnej wspólnoty. Wspólnoty, w której żyjemy, pracujemy, w której pragniemy być dla drugiego – powiedział na zakończenie ks. J. Kalinka. Proboszcz podziękował także wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie uroczystości.

KO