Okno na świat
Organizowany przez siedlecki oddział Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Przegląd Twórczości Scenicznej Osób Niepełnosprawnych odbył się już po raz 13. Uczestników imprezy: występujących artystów oraz ich opiekunów powitał wiceprezes KSN Diecezji Siedleckiej Dariusz Samborski.
Zanim rozpoczęła się artystyczna część spotkania, publiczność zgromadzona 12 czerwca w sali Centrum Kultury i Sztuki, współorganizatora imprezy, uczciła pamięć zmarłego w ostatnich dniach wolontariusza KSN Macieja Lewczuka.
Atrakcji co niemiara
W ramach przeglądu jako pierwsi na scenę wkroczyli reprezentanci Miejskiego Przedszkola Integracyjnego nr 20 w Siedlcach. Występ – zapowiedzianej przez prowadzącego imprezę Roberta Protasewicza z CKiS – grupy „Motylki” poprzedziły gromkie brawa. Dzieci zaprezentowały taniec góralski, zaś „Elfy” z siedleckiego MPI nr 27 przedstawiły spektakl pt. „Czy to rzepka, czy już nie?”. Gra przedszkolaków, ich barwne stroje i towarzysząca występowi sielska sceneria wzbudziły zachwyt publiczności. W nagrodę dzieci – podobnie jak wszyscy pozostali uczestnicy przeglądu – otrzymały oklaski i słodycze.
Po prezentacji ph. „W sercu nam muzyka gra” w wykonaniu grupy „Albert” działającej przy Domu Pomocy Społecznej „Dom nad Stawami” w Siedlcach sceną zawładnęli członkowie miejscowego oddziału KSN. Celem spektaklu pt. „Kilka scen z życia” było wywołanie refleksji na temat wagi życzliwości w codziennych sytuacjach. Zespół „Letniacy” z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Żelechowie zaprezentował spektakl „Szóstka – oszustka”. Z kolei na występ siedleckiego WTZ złożyła się piosenka „Ludzkie gadanie” w wykonaniu Agnieszki Rejtczak oraz przebój „Jeden moment” z repertuaru zespołu Pectus przedstawiony przez grupę „Radośni”.
W ramach przeglądu zaprezentowali się także przedstawiciele m.in.: sokołowskiego WTZ, Środowiskowego Domu Samopomocy przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Siedlcach oraz tutejszego Środowiskowego Ogniska Wychowawczego TPD.
„Być dobrym jak chleb”
Pytany o specyfikę cieszącego się wieloletnią tradycją przeglądu D. Samborski wskazuje na wyjątkowość jego uczestników. – Każdy z nich jest inny i niepowtarzalny. Wszyscy mogą pochwalić się nie lada talentami. Przegląd jest okazją do sprawdzenia siebie, lekcją radzenia sobie z tremą czy pamięciowym opanowaniem tekstu. Sceniczny występ to też forma rehabilitacji – zauważa.
Powołując się na hasło towarzyszące kolejnym edycjom – słowa św. Brata Alberta: „Być dobrym jak chleb”, wiceprezes KSN Diecezji Siedleckiej zwraca uwagę na umiejętność podchodzenia do każdego człowieka w sposób indywidualny. – Przegląd jest formą integracji i szansą wzajemnego ubogacania się. Sprzyja wymianie doświadczeń i udowadnia, że człowiek nigdy nie jest sam! Trzeba tylko zechcieć otworzyć się na świat… – podsumowuje.
WA