Św. Michał Archanioł wstawia się za nami
Relacjonując przebieg renowacji misji, proboszcz parafii ks. kan. Jan Grochowski, wraca do 2014 r., który był dla parafii Trąbki - powstałej w 1924 r. - rokiem jubileuszowych obchodów. Oprócz 90 rocznicy istnienia parafii, mijało w nim 80 lat od ukończenia budowy kościoła, poświęconego przez bp. Czesława Sokołowskiego, oraz dziesięć lat funkcjonowania kaplicy w budynku dawnego młyna.
Ksiądz proboszcz przyznaje, że do zorganizowania misji świętych skłoniła go potrzeba godnego przygotowania obchodów kolejnych rocznic, począwszy od 90-lecia parafii, i włączenia w nie parafian. Misje, których opiekunem obrano św. Michała Archanioła, rozpoczęły się 12 marca, a zakończyły w uroczystość patrona parafii – św. Józefa, 19 marca. Przeprowadzili je ojcowie ze Zgromadzenia Zakonnego św. Michała Archanioła (księża michalici). W niedzielę, 27 września, odbyły się uroczystości związane z 80-leciem poświęcenia kościoła. Przewodniczył im bp Piotr Sawczuk. 12 października, po dekadzie istnienia kaplicy, bp Kazimierz Gurda poświęcił budynek po przebudowie, w którym się mieści.
Renowacje misji
Także w ubiegłym roku zaplanowano nawiedzenie Trąbek przez figurę św. Michała Archanioła, która peregrynuje po parafiach całej Polski. Termin – 29 i 30 czerwca br. – ustalono z półtorarocznym wyprzedzeniem. W związku z tak niecodziennym świętem zorganizowane zostały renowacje misji, których prowadzenie ksiądz proboszcz ponownie powierzył księżom michalitom. – Połączyliśmy je z 40-godzinnym nabożeństwem poprzedzającym odpust Piotra i Pawła, który w naszej parafii jest odpustem drugorzędnym.
Renowacje misji trwały od 26 do 30 czerwca. Ich zwieńczeniem stało się nawiedzenie parafii przez figurę św. Michała Archanioła, stanowiącej kopię tej, która znajduje się w grocie objawień na górze Gargano we Włoszech. Miało to miejsce w dniu odpustu ku czci św. Piotra i Pawła. Figurę powitano ok. 17.30 i procesyjnie wprowadzono do miejscowego kościoła. Na zakończenie Mszy św. koncelebrowanej odmówione zostały modlitwy o uwolnienie i uzdrowienie. Po Mszy św. wierni mieli możliwość indywidualnej modlitwy przy figurze. Dzień zakończył się Apelem Jasnogórskim i uwielbieniem Boga z chórami Aniołów. Następnego dnia miało miejsce m.in. zawierzenie parafii opiece św. Michała Archanioła. O 19.30 figura odjechała do Międzyrzeca Podlaskiego.
Owocny czas modlitwy
– Renowacje to bardzo intensywny modlitewny czas – podkreśla ks. J. Grochowski. – Parafianie odkryli, że Michał Archanioł rzeczywiście wstawia się za nami oraz że za jego pośrednictwem można uzyskać wiele łask – mówi. Przyznaje, że pomysł, by na patrona misji, ale też życia codziennego parafian obrać św. Michała Archanioła, nie zrodził się przypadkiem. – Szukaliśmy patrona na współczesna czasy ze względu na fakt, że w naszym regionie dochodziło do wielu samobójstw. Takie wydarzenia zawsze budzą niepokój i każą pytać o przyczynę. Postanowiliśmy prosić o opiekę św. Michała Archanioła, by nas strzegł „przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha” – tłumaczy ksiądz proboszcz. Pytany o owoce duchowych i modlitewnych przeżyć, zauważa, że przede wszystkim zmniejszyła się liczba przypadków nienaturalnej śmierci. – Poza tym mam nadzieję, że powiódł się zamiar przywrócenia w naszej parafii rangi 40-godzinnemu nabożeństwu – dodaje. – Zawiązana w ubiegłym roku wspólnota czcicieli św. Michała Archanioła podjęła postanowienia dotyczące systematycznej, dynamicznej pracy. Aktywne są również dwa koła różańcowe oraz Koło Biblijne, powołane w 2014 r., bezpośrednio po misjach – mówi.
O opiece św. Michała Archanioł przypominają wiernym znaki upamiętniające misje święte, a usytuowana obok kościoła: krzyż, figura, głaz z napisem „Któż jak Bóg” i dwie kamienne tablice. – Owoce duchowych przeżyć zależą jednak nie od znaków zewnętrznych, ale od głębokiej wiary – podkreśla ksiądz proboszcz.
LA