Martwe natury w „Oranżerii”
Razem z malarką wzięli w nim udział uczestnicy Międzynarodowego Pleneru Artystycznego w Łęcznej, m.in. z Ukrainy, Białorusi, Francji. - To nie pierwszy wernisaż Majki Zuzańskiej w Radzyniu, ale zawsze, kiedy pokazuje swoje obrazy, zachwyca i zawsze jest coś nowego - mówił Arkadiusz Kulpa z ROK, otwierając wystawę.
Na obrazach można podziwiać wiele gatunków barwnych kwiatów w przeróżnych sceneriach. – To, co widzimy, jest moim nowym odkryciem. Akrylem posługuję się od czterech lat. Maluję głównie martwe natury i kwiaty, co widać w zaprezentowanym zbiorze moich prac – tłumaczyła artystka.
Malarstwo w różnych technikach
Malarstwo to najistotniejszy dla M. Zuzańskiej obszar artystycznej wypowiedzi. Tworzy w różnych technikach: akryl, akwarele, olej batik, pastel, malarstwo na szkle i jedwabiu. Szczególnie lubi malować martwą naturę. Stworzyła cykle: „Ikary”, „Trwanie traw”, „Moje myśli krążą wokół ciebie”, „Dubova moja miłość”, „Moje anioły”, a ostatnio pracuje nad cyklem „Zapiski form”. – W tych obrazach nie znajdziemy miejsc niezorganizowanych. Terenem twórczej działalności Majki jest bowiem cały kadr płótna. W sposób wręcz perfekcyjny, wysmakowany traktuje kolor, tworzy odmienne perspektywy, dokładnie, a zarazem dyskretnie obnaża biologiczne przemiany liści, łodyg, kwiatów. Martwe natury Marii Majki Zuzańskiej, na przekór swej nazwie, elektryzują życiem, emanują radością, urzekają harmonią – napisał Robert Znajomki, twórca Grupy Inicjatyw Plastycznych i Fotograficznych „Plama”.
Artystyczna biografia
Maria M. Zuzańska to malarka i jednocześnie poetka związana z Łęczną, gdzie pracuje jako instruktor w Centrum Kultury. Od 1988 r. uczestniczy w działalności Grupy Inicjatyw Plastycznych i Fotograficznych „Plama”, biorąc aktywny udział w plenerach, wystawach i innych przedsięwzięciach kulturalnych. Jest organizatorką Międzynarodowych Plenerów Artystycznych w Łęcznej. Za zaangażowanie w życie kulturalne miasta została wyróżniona w 2003 r. honorową odznaką ministra kultury „Zasłużony Działacz Kultury”. Jest też laureatką prestiżowej nagrody burmistrza Łęcznej „Łęczyński Odyniec Kultury”. Uczestniczka międzynarodowych, indywidualnych i zbiorowych plenerów artystycznych we Francji, Włoszech, Austrii, Rumunii, Słowacji, na Węgrzech i Ukrainie, a także w Korei Południowej. Swoje prace od wielu lat prezentuje także w Polsce. Cykl „Martwe natury kwiatami ożywione” można podziwiać w „Oranżerii” do 27 lipca.
Małgorzata Kowalczyk