Pośpiech, rutyna i brak wyobraźni
Latem osoby pracujące w rolnictwie są narażone na zwiększone ryzyko wypadków z powodu dużego natężenia prac, związanych z nim pośpiechem i wysiłkiem fizycznym, a także warunkami pogodowymi.
balkonWedług danych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podczas żniw wypadkom ulega jedna czwarta osób spośród ogółu poszkodowanych w wypadkach przy pracy w gospodarstwach rolnych w skali roku. Najczęściej są to pochwycenia i uderzenia przez części ruchome maszyn i urządzeń, a także uderzenia, przygniecenia lub pogryzienia przez zwierzęta.
Pośpiech najgorszy
W ostatnich latach od trzech do pięciu rolników rocznie traciło życie podczas zbioru słomy i siana, np. z powodu niewyłączenia prasy przed rozpoczęciem naprawiania, zakładania sznurka czy zbyt szybkiego rozpoczęcia czynności po unieruchomieniu napędu maszyny. Zagrożeniem dla osób obsługujących kombajny zbożowe są upadki podczas wchodzenia i wychodzenia z kabiny, skaleczenia ostrymi elementami, przygniecenia przez elementy urządzenia oraz pochwycenia i uderzenia przez jej ruchome części. Z kolei podczas transportu dochodzi do upadków osób na przyczepach i wozach.
Przez przypadek
Upadki często są także spowodowane używaniem do prac w gospodarstwie nieodpowiedniego obuwia roboczego i odzieży roboczej. Z raportów KRUS o okolicznościach wypadków będących skutkiem upadku wynika, że w następstwie poślizgnięcia się, osoby, ratując się przed upadkiem, odruchowo chwytały się prasy, miażdżąc sobie palce dłoni. Zbyt luźna odzież noszona przy obsłudze maszyn, jak też brak osłon przy tych urządzeniach doprowadza do wielu drastycznych przypadków wciągnięcia osób przez wirujące elementy maszyn.
Upały i pioruny
Patrząc na ostatnie lata, warto zwracać większą uwagę również na pogodę. Upały są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, dlatego planując pracę w polu, należy wziąć pod uwagę nagły wzrost lub spadek temperatury. Ogromne burze, jakie przechodzą nad naszym regionem, mogą zniszczyć nie tylko zabudowania, ale też stanowić zagrożenie dla życia.
Wielu wypadkom w rolnictwie można zapobiec poprzez właściwą organizację pracy i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Najczęściej winne są: zły stan techniczny maszyn, wykonywanie wielu różnorodnych i wyczerpujących czynności jednocześnie, spiętrzenie pracy i pośpiech, który towarzyszy zmiennym warunkom pogodowym.
Trochę bezpieczniej
Do placówek terenowych i oddziałów regionalnych KRUS w pierwszej połowie 2015 r. zgłoszono 10 tys. 53 wypadki. To o 725 (7,2%) mniej niż w pierwszym półroczu 2014 r. Najwięcej odnotowano ich w grupach: „upadek osób” (46%), „pochwycenie i uderzenie przez części ruchome maszyn i urządzeń” (13,2%) oraz „uderzenie, przygniecenie i pogryzienie przez zwierzęta” (12,1%).
JAG