Dostrzec piękno Kościoła
Podczas celebrowanej w samo południe Eucharystii wierni modlili się za ojczyznę. 6 sierpnia odbyła się bowiem uroczystość zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na prezydenta RP.
– Polecamy Panu Bogu całą ojczyznę i jego [prezydenta] osobę. Prosimy o zdolność nas wszystkich, którzy tę wspólnotę narodową stanowimy, abyśmy potrafili żyć w jedności dla wspólnego dobra – mówił celebrans.
Wierni modlili się ponadto w intencji pielgrzymów z dekanatu garwolińskiego, którzy wyruszyli pieszo na pielgrzymkę. – W tych gorących dniach oni idą do Matki Bożej, niosąc ze sobą wszystkie sprawy, którymi żyje nasza diecezja, wasze wspólnoty parafialne, a także każdy z nas i oni również – dodał.
Oddając swój czas i trud Chrystusowi
Uroczystościom odpustowym w garwolińskiej kolegiacie towarzyszyła instalacja nowych kanoników: ks. dr. hab. Andrzeja Kicińskiego – profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i wykładowcy siedleckiego Wyższego Seminarium Duchownym oraz ks. Eugeniusza Pepy – proboszcza parafii w Żabiance. – Czynię to z prawdziwą radością. Godność kanonika jest wyrazem mojej wdzięczności za wysiłki duszpasterskie księży, które realizują w żywej łączności ze swoim biskupem – zaznaczył bp K. Gurda.
Znakiem zewnętrznym godności kanonickiej jest dystynktorium. Obok mantoletu stanowi ono element kanonickiego stroju chórowego. Biskup pobłogosławił odznakę godności kanonickiej. – Niech ten znak noszony przez naszych braci kapłanów na piersiach ustawicznie przypomina im, że są powołani do szczególnego świadectwa o Tym, który do końca nas umiłował – podkreślił ordynariusz.
Następnie ks. kan. dr hab. A. Kiciński, wskazując na działalność w kongregacji ds. duchowieństwa Stolicy Apostolskiej ks. Bogdana Sewerynika, misyjną posługę księży: Mieczysława Kłaka, Andrzeja Duklewskiego, Jarosława Mitrzaka i Jana Ślepowrońskiego, zwrócił uwagę na piękno diecezji w posłudze Kościołowi powszechnemu. – Jedność, powszechność, świętość i apostolskość – wskazując na znamiona Kościoła, wyraził dumę, iż księża z naszej diecezji w tak zaszczytny sposób realizują się na różnych polach.
W nawiązaniu do słów poprzednika bp K. Gurda podkreślił, iż przypominają nam one, jak piękny jest Kościół i ile dobra w nim się dokonuje. Mówił, iż w sposób szczególny możemy być dumni z naszego siedleckiego Kościoła. – Najważniejsze, byśmy umieli dostrzegać piękno Kościoła, w którym jesteśmy, i byśmy potrafili cieszyć się z tego, że do niego należymy, że jest w nim tak wielu wspaniałych ludzi, księży, którzy pracują w cichości, bez rozgłosu, oddając swój czas, trud i cierpienie Chrystusowi – akcentował.
Powinniśmy być świadkami przemienienia
Odwołując się podczas homilii do Przemienienia na Górze Tabor, biskup podkreślił, że jako ludzie XXI w. potrzebujemy w naszej drodze wiary zobaczenia Jezusa, który jest Bogiem. – Jezus wie, że to doświadczenie jest nam potrzebne. I dlatego zaprasza nas, abyśmy byli świadkami Jego przemienienia, abyśmy uświadomili sobie, że jest On naszym Bogiem i Panem. Żebyśmy pojęli czasem niezrozumiałe dla nas teksty prawa i ksiąg prorockich, bo one wszystkie mówią o Jezusie, o czym świadczą obecni na Górze Tabor Mojżesz i Eliasz. I abyśmy usłyszeli głos Ojca Niebieskiego: „To jest Mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie” – przypomniał bp K. Gurda.
Waldemar Jaroń