Kultura
Źródło: ARCH
Źródło: ARCH

Wspomnień starego subiekta kilka

Kolejny raz mieszkańcy naszego regionu włączyli się w akcję narodowego czytania. Tym razem wybór padł na książkę Bolesława Prusa. W ogólnopolskiej akcji promującej sięganie po klasykę wzięli udział młodzi i starsi.

W Siedlcach przedsięwzięcie miało miejsce w ogrodzie przy pałacu Ogińskich i było jedną z atrakcji tegorocznych Dni Siedlec. Imprezie honorowo patronował prezydent Wojciech Kudelski, zaś rolę gospodarzy odpowiedzialnie pełnili: Bolesław Prus i Izabela Łęcka (Bartosz Kalicki i Marta Marcheluk - uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa). Czytanie rozpoczęła rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego Tamara Zacharuk.

Lektorami w przypałacowym ogrodzie byli też m.in. przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku, samorządowcy, nauczyciele i młodzież siedleckich szkół. Ponadto miasto otrzymało okolicznościową pieczątkę do składania pamiątkowych stempli posiadaczom egzemplarzy „Lalki”. Organizatorzy akcji są przekonani, że takie uroczystości przyczynią się do wzrostu zainteresowania twórczością – nie tylko B. Prusa.

Prus, Wokulski i Łęcka

Do centrum Mordów (pow. siedlecki) zajechali bryczką goście z XIX stulecia. Był wśród nich Bolesław Prus. Wybitnemu pisarzowi towarzyszyła pierwszoplanowa para bohaterów „Lalki”: Stanisław Wokulski i Izabela Łęcka. Subtelnie wystylizowane postacie przybyły na Narodowe Czytanie. Do lektury wybranych fragmentów powieści przystąpiło 30 osób. Dokładnie i wyraźnie, ale też z ekspresją i duchowym zaangażowaniem czytali reprezentanci wszystkich pokoleń – od dzieci (najmłodsza czytelniczka Wiktoria Trębicka ma zaledwie siedem lat) po seniorów z Koła Emerytów i Rencistów w Mordach oraz z Zespołu Ludowego „Podlasianki”.

Zgromadzenia mieli okazję wysłuchać prof. Eleny Koriakowcewej z IFPiLS, która nie tylko przybliżyła słuchaczom dawną i współczesną recepcję „Lalki” tłumaczonej na kilkadziesiąt języków obcych, ale też przeczytała dwa fragmenty pierwszych przekładów powieści z 1902 r. – po czesku i rosyjsku. W sobotnie popołudnie skwer w Mordach odwiedziło około 90 osób. Każdy, kto przyniósł egzemplarz powieści, otrzymał pamiątkową pieczęć.

W roli kataryniarzy

5 września także Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie włączyła się w akcję Narodowego Czytania. Jej hasło brzmiało: „Wspomnień starego subiekta kilka”. Fragmenty „Lalki” czytali m.in. burmistrz miasta Wiesław Muszyński, starosta powiatu włodawskiego Andrzej Romańczuk, przedstawiciele służb mundurowych i placówek kultury. Na zaproszenie organizatora – Miejskiej Biblioteki Publicznej – przybył do Włodawy wraz z małżonką Przemysław Predygier, aktor, dziennikarz, reżyser i producent, pomysłodawca „Międzynarodowego Festiwalu Kataryniarzy”. Oboje wystąpili w roli kataryniarzy. Do akcji Narodowego Czytania włączyła się również działająca przy włodawskiej książnicy Grupa Nadaktywna w strojach z XIX w. Można było obejrzeć wystawę porcelanowych lalek w strojach bohaterek literackich. Na scenie zaprezentowali się adepci Włodawskiej Szkoły Muzycznej. Patronat honorowy nad włodawską edycją Narodowego Czytania objął burmistrz.

Izabela zdemaskowana

W Łukowie do wspólnego czytania „Lalki” zaprosiła Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza. Akcja ruszyła w sobotę, o 11.00. Wybrane fragmenty powieści zaprezentowali zgromadzonym w łukowskim parku przedstawiciele powiatu łukowskiego i miasta Łuków. Czytali również nauczyciele, policjanci, dziennikarze, bibliotekarze, dyrektorzy szkół oraz mieszkańcy miasta, którzy na co dzień pochylają się nad lekturą w domowym zaciszu. Tego dnia, mimo zimna i wiatru, łukowianie przyszli posłuchać historii miłości Wokulskiego do Izabeli. Czytający przypomnieli sceny procesu o lalkę, pojedynku Wokulskiego z baronem Krzeszowskim, śmierci Rzeckiego czy moment w pociągu, kiedy Stanisław odkrywa prawdziwe oblicze ukochanej. Trzy godziny wspólnego czytania przyniosły zgromadzonym w parku nie tylko radośc, ale i zadumę.

Natalia Mazuruk, JAG, JS, WE