Rozmaitości
Źródło: AWAW
Źródło: AWAW

W trosce o serce

20 września w centrum Wisznic odbył się „Bieg po zdrowie”. Inicjatywę połączono z piknikiem zdrowotnym.

Impreza była częścią projektu „Razem dla serca” realizowanego przez starostwo powiatowe w Białej Podlaskiej. Podobne przedsięwzięcia biegowo-piknikowe odbyły się już w Piszczacu i Strzakłach (gm. Miedzyrzec Podlaski). Ostatnia edycja planowana jest na 4 października w Terespolu. W biegach w Piszczacu wzięło udział około 160 osób.

W Strzakłach i Wisznicach łącznie wystartowało około 200 biegaczy. Organizatorzy przygotowali kilka kategorii. Najmłodsi (uczniowie kl. I-III) mieli do przebycia dystans o długości 400 m, dzieci z klas IV-VI – 1 km, gimnazjaliści – 1,5 km, a ci, którzy uczą się w szkołach średnich – 2 km. Dla dorosłych zorganizowano bieg na 5 km. Taką samą odległość mieli do przebycia sympatycy nordic walking. Pasjonatom biegania nie przeszkodziła nawet deszczowa pogoda. Startowali mimo ciągle padającego deszczu. Biegi odbyły się w centrum Wisznic.

Szeroki wachlarz

– Oprócz biegów przygotowaliśmy także miasteczko zdrowia. Wszyscy chętni mogą dziś zważyć się, zmierzyć ciśnienie i poziom cukru we krwi. Oferujemy także badanie ekg i porady lekarskie. W jednym z namiotów przygotowaliśmy również degustację zdrowej żywności. Proponujemy też gry i zabawy dla dzieci. Zajęcia dla najmłodszych prowadzone są pod okiem dobrych instruktorów – wylicza Marianna Tumiłowicz, dyrektor wydziału spraw społecznych bialskiego starostwa.

Imprezy plenerowe to tylko jedna część projektu „Razem dla serca”. Druga dotyczy specjalistycznych badań.

Nie jest dobrze

– Proponujemy program profilaktyczny dotyczący chorób układu krążenia. Z 8 tys. mieszkańców powiatu bialskiego w wieku 40-60 lat wybraliśmy 2,5 tys. osób, którym zaoferowaliśmy badania specjalistyczne. Wśród nich były: pakiet badań biochemicznych, echokardiografia, ekg i rtg klatki piersiowej. Całość kończyła się poradą lekarza kardiologa. Projekt wykonaliśmy już w 95%, prowadzimy jednak dodatkowy nabór na terenie miasta i gminy Międzyrzec Podlaski oraz gminy Drelów. Z rozmów przeprowadzonych z lekarzami, którzy udzielali porad, wiem, że stan zdrowia badanych osób nie jest najlepszy. Wykryto m.in. wiele przypadków cukrzycy. Sporo osób po konsultacji zostało skierowanych do szpitala. Szczegółowe wyniki zamieścimy w specjalnej publikacji. Podzielimy się nimi także podczas dwóch konferencji – zapowiada Anna Jureczek, koordynator projektu „Razem dla serca”. Na jego realizacje udało się pozyskać ponad 1,7 mln zł pochodzących ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

AWAW