Cenna profilaktyka
Realizowany jest w całości ze środków pochodzących z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Jego koszt to 1,7 mln zł. Celem projektu jest profilaktyka w zakresie chorób układu krążenia i promocja zdrowego stylu życia. - Sercem projektu są oczywiście badania, którymi obejmiemy 2,5 tys. mieszkańców powiatu bialskiego. Już skorzystało z nich ponad 1,6 tys. osób. Proponowaliśmy bezpłatny pakiet badań, na który składały się badania biochemiczne, RTG klatki piersiowej, EKG i echokardiografia.
Całość kończy porada u kardiologa. Uczestników wyselekcjonowaliśmy z ośmiotysięcznej grupy, u której w przyszłości może wystąpić ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. Badania prowadzone były w bialskim i międzyrzeckim szpitalu. Warto było podjąć się tego zadania. Ciągle otrzymuję telefony od mieszkańców powiatu, którzy cieszą się, że mogli być tak kompleksowo przebadani. Projekt ma bardzo dobry odbiór społeczny, co mnie bardzo satysfakcjonuje – mówi Anna Jureczek, koordynatorka.
Badania i konkursy
Dr hab. Maciej Płaszewski, zastępca dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Międzyrzecu Podlaskim, zaznacza, że ewidentnym plusem przedsięwzięcia jest także to, iż badaniom poddawana jest duża populacja osób i to w dodatku w tak szerokim zakresie wiekowym (40-60 lat). – Badania faktycznie obejmują ludzi z grupy ryzyka. Do 20 października przyjęliśmy w naszym szpitalu 554 osoby z gminy Drelów oraz gminy i miasta Międzyrzec. Mało kto wycofuje się z tych badań. Robi to tylko w tzw. przypadkach losowych – podkreśla M. Płaszewski.
Ważnym punktem projektu były też odwiedziny dietetyka w przedszkolach i szkołach. Specjalista spotykał się z dziećmi i młodzieżą. Zrealizowano 150 profilaktycznych lekcji. Uczestniczyło w nich ponad 3,3 tys. uczniów. Przeprowadzono też ankiety (na temat odżywiania) z dziećmi i rodzicami. Efektem spotkań było ogłoszenie konkursu „Aktywnie i zdrowo”. Przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną, gimnazjaliści – prezentację multimedialną, a uczniowie szkół średnich – film. Łącznie w konkursie wzięło udział 382 uczniów.
Będzie kontynuacja?
Szczególnym elementem projektu były zawody biegowe połączone z piknikami zdrowotnymi. Odbyły się one w Piszczacu, Strzakłach, Wisznicach i Terespolu. Łącznie wzięło w nich udział prawie 800 osób. – Projekt kończy się w kwietniu przyszłego roku. Planując budżet na kolejny rok w zakresie ochrony zdrowia, chciałabym, aby zarząd powiatu przychylił się do mojej prośby i przeznaczył środki na kontynuację tych biegów i pikników zdrowotnych. Mam nadzieję, że uda się zorganizować choć jedną taką imprezę w ciągu roku. Uczestnicy owych spotkań ciągle dopytywali, czy będziemy przygotowywać kolejne zawody i pikniki – podkreśla A. Jureczek.
Projekt potrwa jeszcze pół roku. W najbliższych miesiącach planowane są wizyty pielęgniarki w placówkach oświatowych oraz szkolenia dla lekarzy. Wiadomo, że wydane zostaną także dwie publikacje podsumowujące. Jedna ma dotyczyć badań przeprowadzonych wśród mieszkańców, druga ankiet wypełnionych przez dzieci i rodziców. Władze powiatu zapowiadają, iż na podstawie zebranych podczas projektu informacji stworzony zostanie „Powiatowy program walki z otyłością wśród dzieci i młodzieży”. Konferencja podsumowująca połowę projektu odbyła się 23 października.
AWAW