Aktualności
Powroty do przeszłości

Powroty do przeszłości

Niecodzienna atrakcja czeka na zwiedzających Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. W budynku jedynego w Polsce zabytkowego zespołu synagogalnego przedstawiono historię włodawskiego sztetl, małego żydowskiego miasteczka nad Bugiem.

Instalacja została oparta na technologii video mappingu, czyli kreacji multimedialnej 3D, polegającej na wyświetlaniu specjalnie przygotowanej animacji bezpośrednio na detalach architektonicznych.

Włodawski projekt jest jednym z pierwszych na świecie, w którym tłem projekcji stały się XIX-wieczne freski. Kilkunastominutowa animacja, oprócz elementów zabawy z architekturą synagogi oraz cyfrowej rekonstrukcji fresków, prezentuje historię włodawskich Żydów. Społeczność ta żyła tu od XVI w. i stanowiła większość społeczności miasta. Autorka koncepcji i scenariusza wystawy Anita Lewczuk vel Leoniuk dzieląc się planami, mówi o wzbogaceniu instalacji o wyłonione w konkursie, zaanimowane rysunki dzieci przygotowane w oparciu o architekturę fasady małej synagogi, stanowiącej część kompleksu muzeum

Otwarcie wystawy i nowej animacji miało miejsce podczas organizowanego przez MPŁW Festiwalu Trzech Kultur. Wystawa cieszy się dużą popularnością grup zorganizowanych z Polski i zagranicy.

Więcej informacji na temat animacji, wystaw oraz inicjatyw kulturalnych organizowanych przez Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego można znaleźć na stronie www.muzeumwlodawa.pl oraz uzyskać pod nr. tel. 82-57-22-178.

KL