Wprowadzić w życie pełne wiary
W pierwszą Niedzielę Adwentu, 29 listopada, Kościół w Polsce rozpocznie kolejny rok duszpasterski związany z czteroletnim cyklem przygotowania i przeżywania jubileuszu 1050 rocznicy chrztu Polski. Celem jego jest odnowa życia w Chrystusie, które otrzymujemy na chrzcie świętym. - Mówiąc o tym kilkuletnim przygotowaniu, można nawiązać do wcześniejszego jubileuszu, który przeżywał Kościół w związku z milenium chrztu Polski, a więc rokiem 1966 - mówił ks. dr Jerzy Duda, dyrektor wydziału duszpasterskiego Siedleckiej Kurii Diecezjalnej, podczas konferencji zwołanej 16 listopada.
Wtedy też Episkopat, a szczególnie Prymas Tysiąclecia Stefan Kardynał Wyszyński, przygotował dziewięcioletnią nowennę, która objęła całą Polskę, w sposób szczególny przygotowując ją do tego wydarzenia. Wydaje mi się, że bez tamtego milenium, bez tamtego przygotowania trudno wyobrazić sobie aktualną sytuację Polski, historię, czyli to, co nastąpiło: pontyfikat Jana Pawła II, ruch Solidarności oraz wolność odzyskaną w pełni przez naszą ojczyznę w 1989 r. – dodał ks. J. Duda.
Świeca znakiem rozpoznawczym
Inauguracja obchodów 1050 rocznicy chrztu Polski w diecezji została zaplanowana na sobotę, 28 listopada. W tym dniu o 16.00 w siedleckiej katedrze celebrowana będzie Eucharystia pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Z poszczególnych dekanatów przybędą na nią delegacje osób zaangażowanych w formację chrzcielną. Podczas nabożeństwa biskup wręczy przedstawicielom wybranych parafii jubileuszową świecę. – Chcielibyśmy, aby we wszystkich parafiach pamiętano o tym wydarzeniu, jakim był chrzest Polski oraz nawiązywano do niego w ciągu całego roku liturgicznego – tłumaczył bp K. Gurda.
W parafiach rozpoczęcie jubileuszu odbędzie się dzień później, 29 listopada, w I Niedzielę Adwentu. – Przedstawiciele parafii podczas głównej Mszy św. wniosą jubileuszową świecę i umieszczą ją w wyeksponowanym miejscu w kościele. Będzie ona przypominać wszystkim wiernym ich własny chrzest oraz stanie się znakiem rozpoznawczym jubileuszu – zapowiedział ks. J. Duda. – Wiemy, że chrzest dla chrześcijan to brama, ma charakter inicjacyjny, wprowadza w pełne życie wiary. To coś, co ma się zaczynać i być kontynuowane w Kościele – dodał dyrektor wydziału duszpasterskiego.
Otwarcie Bramy Miłosierdzia
Kolejnym ważnym wydarzeniem, do którego przygotowuje się diecezja siedlecka, będą obchody Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Zostanie on zainaugurowany przez papieża Franciszka otwarciem „Drzwi Miłosierdzia” w Bazylice św. Piotra w uroczystość Niepokalanego Poczęcia, 8 grudnia. W bulli „Misericordiae Vultus” ogłaszającej ten jubileusz, papież wzywa do poważnej refleksji nad tym, kim jest Bóg. Miłosierdzie stanowi nie tylko jeden z Jego przymiotów, ale jest sposobem Jego bycia w relacji do świata i do człowieka. – Data rozpoczęcia Roku Miłosierdzia nie jest przypadkowa. 50 lat temu 8 grudnia zakończył się sobór watykański II, sobór rewolucji, który wezwał katolików do rozbicia murów, które trzymały Kościół w zamknięciu i wyjścia ku światu z Ewangelią głoszoną na nowy sposób – zwrócił uwagę ks. J. Duda. – Kościół ma się od tej pory uczyć patrzeć na dzisiejszy świat, na to, co dokonuje się w Kościele i na zewnątrz poprzez pryzmat przypowieści o miłosiernym Samarytaninie. To przypowieść o Bogu, który pochyla się nad człowiekiem poranionym przez grzech, by go uleczyć. Chrystus oddaje tego człowieka Kościołowi, by tutaj dokonywała się jego zbawienna terapia. Stąd w tym roku nadzwyczajnego jubileuszu w Kościele zostanie podjętych szereg działań zmierzających do pochylenia się, do otwarcia na rzeczywistość miłosierdzia – podkreślił kapłan. Biskup zwrócił uwagę, że będzie to rok wzywający wszystkich wiernych do tego, aby ukazywać Boże miłosierdzie w życiu każdej wspólnoty parafialnej w sposób praktyczny. – I dlatego, oprócz specjalnych kościołów miłosierdzia, w których będzie można przystąpić do sakramentu pokuty, w każdej parafii zostaną powołani koordynatorzy miłosierdzia, poszukujący sposobów, aby pomagać tym, którzy tego potrzebują – uzupełnił bp K. Gurda.
Uwrażliwić na niesienie pomocy
Inauguracja Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia w diecezji odbędzie się w III Niedzielę Adwentu, 13 grudnia, podczas Mszy św. sprawowanej o 10.00 w katedrze siedleckiej pod przewodnictwem bp. K. Gurdy. Na nabożeństwo przybędą parafialni koordynatorzy dzieł charytatywnych, członkowie grup charytatywnych i Szkolnych Kół Caritas. Podczas Eucharystii koordynatorzy otrzymają uroczyste posłanie ze strony Kościoła do pełnienia dzieł miłosierdzia. – Powołaliśmy parafialnych koordynatorów dzieł charytatywnych, którzy mają służyć rozwijaniu miłosierdzia względem duszy i ciała. Rok Miłosierdzia ma na celu uwrażliwienie ludzi na to, że ktoś potrzebuje pomocy nie tylko materialnej, ale także duchowej, np. modlitwy, potrzymania za rękę, gdy jest chory, bycia z nim – wyjaśniał ks. Marek Bieńkowski, dyrektor siedleckiej Caritas.
Podczas jubileuszu w diecezji zostaną ustanowione kościoły stacyjne, w których znajdzie się „konfesjonał miłosierdzia”. Spowiednik będzie miał władzę rozgrzeszania z grzechów zarezerwowanych biskupowi, m.in.: formalnego odstępstwa od wiary.
W czasie trwania jubileuszu w parafiach zostanie wyznaczony „Dzień Miłosierdzia”, w czasie którego będą podejmowane liczne inicjatywy inspirowane duchem miłosierdzia i wypływającymi z nich tzw. uczynkami miłosierdzia co do duszy i co do ciała (pomoc duchowa, psychologiczna, jałmużna, odwiedziny chorych itp.). W tym dniu księża będą zapraszać wiernych na adorację Najświętszego Sakramentu, zachęcać do modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.
HAH