Opinie
Źródło: S
Źródło: S

Do dworu wraca życie

Dwór i oficyna zaczynają żyć swoim życiem - stwierdził dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach Andrzej Matuszewicz tuż po uroczystym otwarciu Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie (gm. Przesmyki), którego zrębem są zabytkowe obiekty, puentując finalny efekt rewaloryzacji.

Gdyby historia przywracania życia popadającym w ruinę budynkom była dokumentowana na papierze dzień po dniu - powstałaby długa, pełna meandrów opowieść, dorównująca bogatym dziejom ziemiańskiej posiadłości w Dąbrowie. Dwór i oficyna zostały zbudowane ok. 1852 r. dla rodziny Dobrzyńskich. Wraz z parkiem oraz gospodarstwem zajmowały ponad 400 ha.

Kolejnymi ich właścicielami byli Bujalscy i Michał Faye, a do 1945 r. – Ignacy Fonberg. Po II wojnie światowej mieściły się tutaj szkoła i przedszkole. Od 1994 r., na podstawie decyzji komunalizacyjnej wojewody siedleckiego, stały się własnością gminy Przesmyki. W 2011 r. lokalny samorząd przekazał zespół dworsko-parkowy województwu mazowieckiemu – z przeznaczeniem na cele działalności statutowej siedleckiego Muzeum Regionalnego.

Koniec wieńczy dzieło

Posiadłość, która przed wiekiem tętniła życiem, w chwili, gdy pieczę nad nią objęło muzeum była w opłakanym stanie. Upływ czasu odcisnął na budynkach wyraźne piętno, a obrazu zniszczenia dopełniało zaniedbane, porośnięte chaszczami otoczenie. Tylko wprawne oko w obdrapanych budynkach mogło dostrzec urodę, przewidzieć sens i efekt rewaloryzacji, jak też zaplanować ich przeznaczenie. Nad tym ostatnim dyrektor Muzeum Regionalnego Andrzej Matuszewicz, organizujący wraz z współpracownikami sesje naukowe poświęcone ziemiaństwu – nie zastanawiał się długo. ...

LI

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł