Kościół
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Cierpliwy i miłosierny

8 grudnia papież Franciszek, otwierając Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra w Rzymie, rozpocznie nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Rok Święty ustanowiony zostaje po to, aby - jak sam napisał w bulli Misericordiae vultus - uczynić świadectwo wierzących jeszcze mocniejszym i skuteczniejszym.

W świecie, w którym zdają się dominować wyrachowanie, hedonizm, kult wolności, gdzie wartość absolutną przydaje się prawu stanowionemu, jest to wyzwanie o fundamentalnym znaczeniu. Co ważne: papież stawia przed nim nie tylko siebie, duchownych, chrześcijan katolików, ale wszystkich, którzy będą czytać ten list - ludzi dobrej woli całego świata, niezależnie od pochodzenia i wyznawanej religii.

Franciszek wpisuje się w ten sposób w drogę wytyczoną już wcześniej przez Sobór Watykański II (8 grudnia minie 50 lat od jego zakończenia). To właśnie wtedy w przemówieniu inaugurującym obrady św. Jan XXIII powiedział: „Dziś Oblubienica Chrystusa woli posługiwać się raczej lekarstwem miłosierdzia, aniżeli surowością. […] Kościół Katolicki pragnie okazać się matką miłującą wszystkich, matką łaskawą, cierpliwą, pełną miłosierdzia i dobroci względem synów odłączonych, podnosząc za pośrednictwem tego Soboru Powszechnego pochodnię prawdy katolickiej”.

Franciszek, ogłaszając Rok Miłosierdzia, kontynuuje misję św. Jana Pawła II – autora m.in. encykliki „O Bogu bogatym w miłosierdzie”, wielkiego czciciela Bożego miłosierdzia przypomnianego światu przez pośrednictwo św. s. Faustyny Kowalskiej.

Z okazji ogłoszenia nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia papież przypomina, iż „Cierpliwy i Miłosierny” to często spotykane w Starym Testamencie określenie, w sposób niezwykle precyzyjny opisujące naturę Boga. ...

Ks. Paweł Siedlanowski

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł