Diecezja
Źródło: J
Źródło: J

Otwórzmy drzwi i serca

W niedzielę, 13 grudnia, bp Kazimierz Gurda dokonał otwarcia Bramy Miłosierdzia w siedleckiej katedrze.

Uroczystość zgromadziła przedstawicieli duchowieństwa, życia zakonnego, parafialnych wspólnot i wiernych. Bp K. Gurda, w asyście kapłanów, otworzył drzwi siedleckiej katedry, które od tego momentu stały się Bramą Miłosierdzia. Ich istotę i przeznaczenie wyjaśnił w wygłoszonej podczas Eucharystii homilii. - 8 grudnia, w uroczystość niepokalanego poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Ojciec Święty Franciszek rozpoczął jubileuszowy, nadzwyczajny rok miłosierdzia - mówił.

– Znakiem rozpoczęcia tego błogosławionego czasu było otwarcie Świętych Drzwi bazyliki Watykańskiej – przypomniał biskup, rozpoczynając kazanie. – W całym Kościele Jubileuszowy Rok Miłosierdzia zostaje rozpoczęty dzisiaj, w trzecią niedzielę Adwentu, w języku łacińskim zwaną „gaudete”, czyli niedzielą radości. Te drzwi będą dla nas Bramą Miłosierdzia. Będą one symbolizować samego Chrystusa, który jest dla nas bramą do życia, prowadzącą do Ojca w Niebie. Ta Brama Miłosierdzia będzie otwarta dla każdego, kto będzie chciał skorzystać z tego największego daru, jakim jest Boże miłosierdzie. Brama ta prowadzi do wnętrza świątyni, a jej przedłużeniem jest konfesjonał miłosierdzia. (…) Właśnie w tym miejscu Bóg będzie obdarzał swą miłosierną miłością wszystkich, którzy przejdą drogę nawrócenia i zechcą wrócić do Ojca, podobnie jak uczynił to syn marnotrawny. Tu człowiek otrzyma dar przebaczenia i miłości, jakiego żaden człowiek nie jest w stanie okazać. Nikt bowiem poza Bogiem nie może nam odpuścić grzechów – przypomniał pasterz Kościoła siedleckiego.

Są tacy, którzy czekają

Bp Gurda dodał, że ten rok daje nam sposobność, aby kontemplować tajemnicę miłosierdzia, która ona dla nas źródłem radości i pokoju. – Kościół pragnie, aby do wszystkich dotarł balsam miłosierdzia, by leczyć nim serca – podkreślił i dodał: – Niech Jubileuszowy Rok Miłosierdzia napełni nas radością z prawdy o obecności pośród nas Boga, który jest bogaty w miłosierdzie. Moi drodzy, oby nasze doświadczenie miłosierdzia otrzymanego od Boga przelewało się na świadczenie naszego miłosierdzia wobec tych, którzy od nas go oczekują i potrzebują.

Kończąc homilię, przywołał także słowa papieża Franciszka o istocie podjęcia i realizacji uczynków miłosierdzia względem ciała i duszy. – Brama miłosierdzia została otwarta – przypomniał. – Przechodźmy przez nią sami, zachęcajmy naszych braci i siostry, którzy niesłusznie stracili nadzieję na Boże miłosierdzie. Włączajmy się w dzieła miłosierdzia zaproponowane w naszych wspólnotach parafialnych. Czujemy się wezwani do tego, aby być wiernym świadkiem miłosierdzia Boga we współczesnym świecie – zaapelował. 

JAG