Kościół
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

Działają w dobrej wierze

Centrum Pomocy Interdyscyplinarnej to instytucja, w której osoby pokrzywdzone przestępstwem i ich rodziny z terenu województwa mazowieckiego mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej, psychoterapeutycznej oraz socjalnej. Na takie wsparcie od stycznia mogą liczyć mieszkańcy Siedlec, Skórca, Łosic, Łaskarzewa i Trojanowa.

Ofiary przestępstw często nie wiedzą, gdzie szukać pomocy. - Zgłaszają się do nas osoby potrzebujące wsparcia nie tylko w postaci żywności, ale też pomocy psychologicznej i prawnej. Mówią o tym również księża, którzy, np. podczas wizyty duszpasterskiej, spotykają się z różnymi problemami parafian. Dlatego Caritas Diecezji Siedleckiej we współpracy ze Stowarzyszeniem Równych Szans Bona Fides rozpoczęła realizację zadania zleconego przez resort sprawiedliwości w ramach funduszu pomocy pokrzywdzonym oraz pomocy postpenitencjarnej właśnie w postaci CPI - mówił podczas konferencji inaugurującej działalność instytucji dyrektor siedleckiej Caritas ks. Marek Bieńkowski, dodając, iż mieszkańcy naszego regionu znajdą tam wszechstronne wsparcie.

Okazuje się bowiem, iż jest ono bardzo potrzebne. Świadczą o tym statystyki. – Tylko w Białej Podlaskiej, gdzie również działa filia CPI, od stycznia do września z pomocy skorzystało 86 osób, nie wspominając o Włodawie i Parczewie, w których też funkcjonują takie ośrodki. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak wielu ludzi potrzebuje takiego wsparcia – przyznał ks. M. Bieńkowski.

Pomoc długoterminowa

Oferta CPI jest bardzo szeroka. Szczegółowo opowiedziała o niej prezes stowarzyszenia Bona Fides Iwona Przewor. – Kiedy zakładałam CPI w Lublinie, Zamościu, Włodawie i Parczewie towarzyszyła mi myśl, iż ma być to instytucja, która stanie się narzędziem pracy grup roboczych i zespołów interdyscyplinarnych funkcjonujących w każdej gminie. Początki były trudne. Musieliśmy zdobyć zaufanie poszczególnych instytucji. Dzisiaj CPI obejmuje pomocą na Lubelszczyźnie 1,2 tys. pokrzywdzonych i członków ich rodzin – zaznaczyła.

Kto może skorzystać ze wsparcia? Osoby pokrzywdzone przestępstwem, które uprawdopodobnią ten status, tzn. przedstawią informacje, iż np. została wszczęta procedura tzw. Niebieskiej Karty, trwa dochodzenie lub toczy sprawa przed sądem. ...

MD

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł