Aktualności
Zostań dawcą

Zostań dawcą

W niedzielę, 6 marca, w gimnazjum w Skórcu, urzędzie gminy w Kotuniu oraz świetlicy wiejskiej w Żeliszewie Podkościelnym odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku dla Ani Chmielewskiej i innych pacjentów.

– Mam najlepszych rodziców i rodzeństwo na świecie. Bez ich pomocy i wsparcia nie byłabym tą osobą, którą jestem teraz – opowiada 27-letnia Ania Chmielewska z Ozorowa. W lipcu 2013 r. usłyszała diagnozę – chłoniak skóry. Zanim zachorowała, pracowała jako fizjoterapeuta w przychodni w Siedlcach. – Praca daje mi dużo satysfakcji, jest moją pasją. Z nią wiążę swoją przyszłość, dlatego chciałbym do niej jak najszybciej wrócić – dodaje. Pomimo choroby Ania jest pełna energii, którą pożytkuje, realizując swoje liczne zainteresowania. Jednak najbardziej uwielbia poznawać ludzi i im pomagać. Dlatego wierzy, że to i oni jej pomogą. – Wyszłam ze swoją chorobą do ludzi, żeby wiedzieli, że nowotwór to nie wyrok i by nie był to temat tabu. Niech moja historia pokaże wszystkim, że nie warto się zamykać ze swoimi problemami w domu. Trzeba o nich mówić, bo wokół nas jest wiele życzliwych ludzi, którzy chcą nam pomóc – tłumaczy dziewczyna. Szansą na całkowite wyleczenie jest dla Ani przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego. – Pomagajmy sobie nawzajem. Choroba nie wybiera. Dziś ja potrzebuję pomocy, jutro to możecie być Wy. Bardzo Was proszę, kto może niech się zarejestruje jako dawca. Lek nosicie w sobie. Oddając cząstkę siebie, dajecie szansę na nowe życie. Nie bądźmy obojętni! – apeluje Ania, której dewizą jest powiedzenie, iż wiara czyni cuda.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się w niedzielę, 6 marca, od 10.00 do 16.00 w gimnazjum (ul. Siedlecka 9) w Skórcu i urzędzie gminy (ul. Siedlecka 56C) w Kotuniu, a także od 9.00 do 15.00 w świetlicy wiejskiej w Żeliszewie Podkościelnym 11.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

HAH