Więcej miejsc niż dzieci
Łączna oferta publicznych i niepublicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych to 3 tys. 886 miejsc, w tym 2 tys. 294 w publicznych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez miasto oraz 1 tys. 592 w niepublicznych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych szkół podstawowych prowadzonych przez osoby fizyczne i osoby prawne.
System obejmie elektroniczną rekrutacją wszystkie przedszkola w mieście – publiczne i niepubliczne – oraz oddziały przedszkolne w każdej ze szkół podstawowych. Pozwoli to poznać ich ofertę w jednym miejscu – na internetowej stronie naboru. – Wdrożenie oprogramowania wspierającego rekrutację uporządkuje i uspokoi ten proces. Najważniejszym problemem, który zostanie rozwiązany, jest wyeliminowanie zjawiska blokowania wielu miejsc przez jednego kandydata. System „Nabór – Przedszkola” zapewnia ochronę danych osobowych kandydatów zgodnie ze współczesnymi standardami. Na stronie naboru znajduje się podręcznik dla rodziców szczegółowo opisujący procedurę zgłoszenia dziecka w procesie rekrutacji elektronicznej – informuje Dariusz Dybciak, rzecznik prasowy urzędu miasta.
Miejsc we wszystkich placówkach jest więcej niż dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym. Jak wynika z informacji urzędu miasta, 2 tys. 556 dzieci skorzysta z prawa kontynuacji wychowania przedszkolnego, w tym 1 tys. 596 w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych szkół publicznych oraz 960 dzieci w przedszkolach niepublicznych. Przedszkola i szkoły podstawowe publiczne będą dysponowały 698 miejscami do naboru, zaś przedszkola i szkoły niepubliczne 632.
– W rekrutacji elektronicznej na rok szkolny 2016/2017 mogą wziąć udział wszystkie roczniki dzieci. Zgodnie z wprowadzoną 23 stycznia reformą systemu edukacji i wolą ustawodawcy, rodzice sześciolatków mają wybór, czy pozostawią swoje dziecko w przedszkolu, czy też poślą je do pierwszej klasy szkoły podstawowej – zaznacza D. Dybciak.
320 miejsc dla trzylatków
Od 1 września 2015 r. prawo do wychowania przedszkolnego mają wszystkie dzieci czteroletnie (z rocznika 2012). – Oznacza to, że nie dysponując wystarczającą liczbą miejsc w prowadzonych przez miasto przedszkolach publicznych i oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych, miasto zostało zobligowane przez ustawodawcę do wskazania rodzicom dzieci (cztero-, pięcio- i sześcioletnich) miejsca do realizacji ich prawa. Nastąpi to w szczególności poprzez konkurs dla osób prowadzących przedszkola niepubliczne po zakończeniu etapu rekrutacji uzupełniającej – wyjaśnia rzecznik miasta.
Dodatkowo 1 września 2017 r. wejdzie w życie obowiązek zapewnienia miejsc wychowania przedszkolnego dla trzylatków (rocznik 2014 r.). – W związku z nowymi przepisami i mimo pozostawienia w przedszkolach sześciolatków zgodnie z przywróconym prawem wyboru dla ich rodziców, przedszkola publiczne utworzą 320 miejsc dla tej grupy wiekowej. Podobną ofertę przygotowały przedszkola niepubliczne – podkreśla D. Dybciak. I dodaje: – Zapewnienie wychowania przedszkolnego jest zadaniem każdej gminy. Jednak w naszym mieście bogata oferta przedszkoli niepublicznych pozwoli także rodzicom dzieci zamieszkałych poza miastem zapisać je do wybranej placówki niepublicznej.
Podstawą rekrutacji do przedszkoli publicznych jest siedem kryteriów ustawowych opisanych w ustawie o systemie oświaty oraz trzy kryteria społeczne, które zostały określone w uchwale rady miasta. Są one szczegółowo opisane na stronie internetowej naboru: www.siedlce.przedszkola.vnabor.pl.
HAH