Diecezja
Źródło: ARCH
Źródło: ARCH

Aby szerzyć kult

Od Wielkiego Czwartku, 25 marca, w kościele parafialnym pw. św. Antoniego Padewskiego w Huszlewie znajdują się relikwie św. Jana Pawła II.

W pierwszym dniu Triduum Paschalnego relikwie wniosła do świątyni delegacja, która 16 marca odebrała je w Krakowie z rąk kard. Stanisława Dziwisza. Relacjonując starania o otrzymanie relikwii, proboszcz ks. kan. Józef Sobotka podkreśla, że 2016 r. upływa huszlewskiej społeczności pod znakiem przygotowań - duchowych i materialnych - do obchodów 350-lecie parafii.

Świątynia została odnowiona; wykonano m.in. nową posadzkę, rozbudowano prezbiterium. Zrodziła się także myśl, żeby nowy granitowy ołtarz poświęcić św. Janowi Pawłowi II. Jak wyjaśnia ksiądz proboszcz, podanie skierowane do kard. S. Dziwisza z prośbą o relikwie musiało zawierać mocne argumenty uzasadniające głęboką potrzebę obecności takiej pamiątki po Papieżu Polaku. – Prośbę motywowałem przede wszystkim jubileuszem 350-lecia parafii. Poza tym tutejszy Zespół Szkół nosi imię Jana Pawła II. Ze względu na patrona uczniowie biorą udział w uroczystościach parafialnych, świętach kościelnych, rekolekcjach; społeczność szkoły celebruje rocznice związane z Papieżem Polakiem, realizując program wychowawczy. Relikwie są potrzebne, by szerzyć kult – podkreśla z uwagą, że osobiście zależy mu na organizowaniu różnych jego form. – Wstąpiłem do seminarium w 1978 r., roku wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Nazywano nas nawet rocznikiem papieskim – tłumaczy.

Byli w Krakowie

Podanie zostało złożone w Kurii Metropolitalnej w Krakowie jesienią 2015 r. Odpowiedź była pozytywna – kard. S. Dziwisz zadecydował, by przyznać parafii w Huszlewie relikwie pierwszego stopnia, tj. odrobinę krwi Jana Pawła II. 10 marca odebrała je w Krakowie delegacja licząca 21 osób. Wyruszyli po nie reprezentanci wszystkich stanów: przedstawiciele rady parafialnej, Legionu Maryi, kółek różańcowych, wójt gminy, dyrekcja szkoły oraz reprezentanci uczniów, przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich. – Ksiądz kardynał wręczył relikwie, udzielił nam błogosławieństwa, porozmawiał z nami, zrobiliśmy również pamiątkowe zdjęcia. Oprowadził nas też po kurii, byliśmy m.in. w kaplicy, w której kard. K. Wojtyła modlił się i sprawował Eucharystię – wspomina ks. J. Sobotka. – Udaliśmy się też na Wawel, by pomodlić się przy grobie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii, delegacja uczestniczyła w Mszy św. w kościele mariackim. Byliśmy również w Łagiewnikach, odwiedziliśmy s. Faustynę. Przekazaliśmy także nasze dary na Centrum Myśli Jana Pawła II – dodaje.

Wkrótce jubileusz

16 marca rozpoczęła się parafii nowenna poprzedzająca wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II. – Przed dziewięć dni modliliśmy się Koronką do Bożego Miłosierdzia i Litanią do św. Jana Pawła II, zawierając w tej wspólnotowej modlitwie wszystkie nasze intencje, prosząc, by orędował za nami u Pana Boga – mówi ks. Sobotka. W Wielki Czwartek miało miejsce uroczyste wniesienie relikwii do parafialnej świątyni.

Uroczysta ich instalacja zaplanowana jest na 29 maja – po zakończeniu misji poprzedzających obchody 350-lecia parafii. Bp Kazimierz Gurda dokona wówczas konsekracji nowego ołtarza, w którym zostaną umieszczone relikwie.

 

LA