Jak nie marnować żywności?
Ustawa, wzorowana na rozwiązaniach stosowanych już w innych krajach europejskich, zostanie wprowadzona w najbliższym czasie. Obecnie trwają prace nad jej założeniami. - Postanowiliśmy przygotować projekt ustawy, która wyjdzie naprzeciw wspieraniu osób potrzebujących, a jednocześnie będzie ustawą, która ograniczy marnowanie żywności w Polsce - wyjaśnia szefowa rządu.
Według niej przygotowywane rozwiązanie ustawowe umożliwi producentom i sprzedawcom żywności przekazywanie niesprzedanej żywności organizacjom pozarządowym, instytucjom pomocy społecznej czy samorządom, w celu jej dalszego rozdystrybuowania wśród osób ubogich i potrzebujących pomocy. Obecnie, jak zaznacza premier, taka żywność często jest marnowana i utylizowana. Według B. Szydło rozwiązanie takie jest potrzebne, ale także stanowi „pewne zobowiązanie moralne”. – Musimy wszyscy pamiętać o tych, którzy dziś są w trudniejszej sytuacji – podkreśla szefowa rządu. – Ci, którzy mają więcej, powinni być życzliwi i wspierać tych, którym los nie sprzyja i są w trudnej sytuacji. Takie organizacje jak Caritas, Polska Akcja Humanitarna i setki innych stowarzyszeń, które niosą pomoc w Polsce, to jest przykład tego, jak wielkim sercem chcemy obdarzać innych, że warto pracować dla innych – mówi premier.
Przypomnijmy, w polskim parlamencie trwają już prace nad jednym, poselskim projektem ustawy o przeciwdziałaniu marnowania żywności. Projekt ten wpłynął do sejmu w czerwcu 2015 r., jednak ze względu na końcówkę kadencji nie udało się szybko uchwalić ustawy, nawet mimo deklarowanego poparcia dla pomysłu ze strony wszystkich klubów parlamentarnych. Aktualnie nad projektem toczą się prace w senackiej komisji rodziny, polityki senioralnej i społecznej.
Poselski projekt zakłada nałożenie na przedsiębiorców prowadzących sklepy o powierzchni powyżej 250 m² obowiązku przekazywania żywności z bliską datą przydatności do spożycia lub z uszkodzonym opakowaniem, która jest przeznaczona do likwidacji czy utylizacji, na rzec organizacji pożytku publicznego prowadzących działalność w zakresie pomocy społecznej i działalności charytatywnej.
Polska zajmuje piąte miejsce wśród państw unijnych marnujących najwięcej żywności. Podobna ustawa najprawdopodobniej zostanie przegłosowana we Włoszech. Obecnie włoska gospodarka traci 12 mld euro rocznie z powodu marnowanej żywności. Nad podobnymi rozwiązaniami pracuje obecnie także parlament brytyjski.
HAH