Miedza – święta rzecz!
Gnojno jest najbardziej na północ wysuniętą miejscowością województwa lubelskiego, usytuowaną w miejscu, gdzie od wieków rządzi Bug. Przypuszczenie, że pierwsi osadnicy zamieszkali u stóp skarpy w XV w. - uwiarygodniają zapisy historyczne dowodzące, iż pod koniec kolejnego stulecia było to miejsce przeprawy przez Bug i składu towarów spławianych rzekami do Gdańska.
Dzisiaj rzeka w tym miejscu od północy oddziela Podlasie od Lubelszczyzny, od wschodu rozgraniczając Polskę od Białorusi – ot, taka trochę większa, niewzruszona miedza ustanowiona przez naturę…
Nadbużański region jak magnes przyciąga turystów, wielbicieli pieszych wędrówek i rowerowych wypraw. Wielu z nich zatrzymuje się w Gnojnie na nocleg, w schronisku, którego budynek przed laty był wiejską szkołą. 2 maja na jego ścianie odsłonięto tablicę upamiętniającą W. Kowalskiego, który spędził dzieciństwo i dorastał w Gnojnie.
On nasz, tutejszy!
Pomysł, by upamiętnić postać kochanego przez Polaków aktora w 100-lecie jego urodzin, zrealizowały wspólnie: bialskie starostwo powiatowe, urząd gminy w Konstantynowie, Koło Bialczan oraz Stowarzyszenie „Nadbużańskie Dwory i Pensjonaty”. Autorem treści tablicy jest regionalista Szczepan Kalinowski. „Gnojno i Podlasie było dla Wacława Kowalskiego (2 V 1916 – 27 X 1990) «krajem lat dziecinnych». Nad Bugiem wychował się do przyszłych wielkich ról wybitny aktor filmowy i teatralny” – czytamy. Tablicę opatrzono zdjęciem W. ...
Monika Lipińska