Będą szkolić pielęgniarki i położne
Wspólna inicjatywa trzech partnerów: Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkoły Wyższej, Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach Sp. z o.o. oraz Polskiego Centrum Edukacji i Analiz Ordo Sp. z o.o. z Białegostoku zaowocowała bowiem pozyskaniem blisko 10 mln zł na szkolenie 3750 pielęgniarek i pielęgniarzy oraz położnych i położników z sześciu województw (podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego oraz dolnośląskiego).
Wynika ona z potrzeb i zainteresowania środowiska medycznego tego typu działaniami.
Z rozmachem
– W październiku ubiegłego roku departament funduszy europejskich w resorcie zdrowia ogłosił nabór wniosków w ramach działania pn. „Kompetencje zawodowe i kwalifikacje kadr medycznych”. Powołane przez nas konsorcjum znalazło się na liście 27 instytucji realizujących projekt szkoleniowy. Warto podkreślić, że na realizację całego zadania przewidziano 30 mln zł, z czego my otrzymaliśmy najwyższą kwotę dofinansowania – zaznacza dr Bożena Piechowicz, rektor CM. – Projekt pn. „Podnosimy kwalifikacje pielęgniarek i położnych” rusza wkrótce i trwać będzie przez blisko dwa lata. Pierwsze szkolenia zostaną przeprowadzone już w lipcu – dodaje.
Na terenie województwa mazowieckiego szkolenia w ramach projektu będzie prowadził siedlecki Mazowiecki Szpital Wojewódzki. – To ważne przedsięwzięcie dla naszego szpitala. Placówka już od lat, dzięki ścisłej współpracy z uczelnią, dba o to, by podnosić kwalifikacje personelu pielęgniarskiego. Medycyna się zmienia, oczekiwania pacjentów również. Kształtując politykę zatrudnienia, zwracamy uwagę na chęć zdobywania przez personel nowych obszarów wiedzy medycznej i okołomedycznej. Chcemy bowiem świadczyć najwyższy poziom obsługi, a do tego potrzebna jest wyszkolona kadra – podkreślił prezes szpitala Marcin Kulicki, jednocześnie dodając: – Inicjatywa współpracy przerodziła się w dobry projekt. Rozmach przedsięwzięcia jest duży, zadania również. Owoce tej inicjatywy będą jednak nieocenione.
Kursy kwalifikacyjne i specjalistyczne
Ordynowanie leków i wypisywanie recept, wywiad i badanie fizykalne, wykonywanie i interpretacja zapisu elektrokardiograficznego, opieka pielęgniarska nad chorymi dorosłymi w leczeniu systemowym nowotworów, rehabilitacja osób z przewlekłymi zaburzeniami psychicznymi oraz wykonywanie badania spirometrycznego – wiedzę z tego zakresu zyskają pielęgniarki i położne w ramach sześciu kursów specjalistycznych. Natomiast w ramach kursów kwalifikacyjnych edukowane będą z zakresu pielęgniarstwa onkologicznego, psychiatrycznego i geriatrycznego – wylicza Anna Garucka, dyrektor ds. pielęgniarstwa Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego. I dodaje: – Kursy te będą miały co najmniej dwie edycje, natomiast na szkolenia specjalistyczne (ordynowanie leków, wywiad i badanie fizykalne) – zaprojektowano aż dziesięć edycji. Wszystkie są całkowicie bezpłatne (projekt dodatkowo obejmuje podręczniki, nocleg, dojazdy oraz wyżywienie), programy kursów są zgodne z ramowymi programami szkoleń zatwierdzonych przez ministra zdrowia i centrum kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych.
Dla kogo?
By zostać zakwalifikowanym na kurs specjalistyczny, pielęgniarka/położna powinna posiadać prawo wykonywania zawodu. Natomiast na kurs kwalifikacyjny – prawo wykonywania zawodu oraz sześciomiesięczny staż pracy. Każdorazowo na kurs kwalifikuje komisja. – Regulamin naboru na poszczególne szkolenia będzie dostępny na stronach internetowych partnerów projektu, prowadzone będą również konsultacje telefoniczne – zaznacza dr n. med. Ewa Czeczelewska – prodziekan wydziału nauk o zdrowiu CM.
Cześć zajęć będzie prowadzonych na miejscu – w szpitalu i na uczelni, inne – szczególnie w województwach bardzo oddalonych od Siedlec – w terenie, w porozumieniu z miejscowymi kadrami z podmiotów leczniczych lub izb pielęgniarskich. – W większości jednak nasza kadra będzie prowadziła wspomniane kursy i szkolenia. Mamy ku temu odpowiednie kwalifikacje. Od ośmiu bowiem lat kształcimy na kierunku pielęgniarstwo, od dwóch – oprócz studiów I i II stopnia – oferujemy również edukację w bloku kształcenia podyplomowego. Warto zaznaczyć, że wśród 71 uczelni realizujących kształcenie pomostowe, Collegium Mazovia zajęła siódmą pozycję pod względem liczby wykształconego personelu – zaznacza rektor CM.
Rekrutacja do projektu rusza już wkrótce. Jak zaznaczają partnerzy konsorcjum, zainteresowanie inicjatywą jest ogromne.
GU