Region
Źródło: GU
Źródło: GU

Praca była, a zainteresowani?

Ci - jak co roku - nie zawiedli. Niesłabnące zainteresowanie inicjatywą dowodzi, że targi to dla wielu doskonała okazja do poznania potrzeb rynku, zostawienia dokumentów aplikacyjnych bezpośrednio u pracodawcy lub nawet wstępnej kwalifikacji na stanowisko.

W sobotę, 11 czerwca, w siedzibie urzędów pracy przy ul. Pułaskiego można bowiem było znaleźć ponad 60 wystawców i około 1000 miejsc pracy! Inicjatywa skierowana była przede wszystkim do osób poszukujących zatrudnienia, chcących pracę zmienić oraz zainteresowanych nowinkami na tym rynku. Jednak efekty tego typu spotkań chwalą nie tylko bezrobotni, ale i pracodawcy, którzy podczas targów mają możliwość przeprowadzenia wstępnej rekrutacji na dane stanowisko.

– Oferta z roku na rok jest coraz bogatsza, bo w samych Siedlcach zarejestrowanych jest prawie 8,4 tys. podmiotów gospodarczych. Większość z nich to przedsiębiorstwa prywatne. Zakładając, że każda firma zatrudnia trzy osoby, to w sumie mamy ponad 25 tys. miejsc pracy! To nasze największe bogactwo. By jednak przedsiębiorstwa się rozwijały lub w ogóle powstawały, musi istnieć sprzyjająca ku temu infrastruktura i wykwalifikowane kadry. I to wszystko biznesmeni znajdują w Siedlcach – zaznaczył prezydent Wojciech Kudelski.

Wśród poszukiwanych pracowników byli m.in.: sprzedawca, nauczyciel, florysta, handlowiec, programista, informatyk, hydraulik, pracownik budowlany czy opiekun osób starszych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również stanowiska służb mundurowych. – Dziś oferujemy zwiedzającym cztery miejsca w wolontariacie oraz cztery miejsca na praktykę studencką – mówił podczas targów mł. chor. Przemysław Turek, młodszy wychowawca działu penitencjarnego Zakładu Karnego w Siedlcach. – Zachęcamy również do przeglądania strony internetowej ogólnopolskiej służby więziennej, gdzie dostępne są informacje na temat wolnych miejsc dla pracowników cywilnych, jak i wiadomości o rekrutacji do służby więziennej, w tym do siedleckiego ZK. W tym momencie brak jest wolnych etatów, ale jeszcze w 2016 r. planuje się przeprowadzić nabór do służby więziennej, wszystko w zależności od zapotrzebowania kadrowego – tłumaczył P. Turek, dodając: – Zakres zadań do realizacji podczas praktyki oraz wolontariatu zostanie uzgodniony przez dyrektora jednostki penitencjarnej w porozumieniu z kierownikiem działu kadr i bezpośrednio z osobą zainteresowaną. Jakie są kryteria naboru na te stanowiska? Generalnie każda osoba zainteresowana może przyjść do ZK i zapoznać się z charakterystyką tej pracy. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że osoby, które chciałyby podjąć się tego zadania, muszą wykazywać umiejętność łatwego nawiązywania kontaktu, posiadać umiejętność konstruktywnego rozwiązywania sytuacji problemowych i wykazywać się dużą odpornością na stres, co oczywiście wiąże się ze specyfiką tej pracy.

Za współpracę i dobrą politykę

Od czterech lat PUP nagradza pracodawców, którzy najaktywniej współpracowali z urzędem na rzecz rozwoju lokalnego rynku pracy. – Pomimo iż od 2009 r. pracodawcy nie mają obowiązku zgłaszania wolnych stanowisk do PUP, to są takie firmy, które każdą wolną ofertę pracy zgłaszają do urzędu i korzystają z pomocy doradców. Ponadto tworzą stałe miejsca pracy, a osoby zatrudnione nie wracają do ewidencji osób bezrobotnych – podkreśliła dyrektor PUP Ewa Marchel, wymieniając tegorocznych nagrodzonych. W tym roku statuetkę otrzymali: Drosed S.A., Niepubliczne Przedszkole „Żółty Latawiec”, Bozamet Sp. z o.o. oraz firma Pak-Drew S.C. – Szukamy pracowników zarówno fizycznych, jak i umysłowych. Firma stale się rozwija, stąd często poszukujemy rąk do pracy, a w rekrutacji pomaga nam PUP. W tym momencie oferujemy osiem wolnych stanowisk. Jednocześnie dbamy o swoich pracowników, oferujemy dobre warunki pracy oraz umowy na czas nieokreślony. To po prostu wynika z polityki naszej firmy – tłumaczył Łukasz Czajka, współwłaściciel firmy Pak-Drew S.C.

GU