Diecezja
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Młodzi (nie tylko) dla młodych

Miasta szykują się do rejonowych obchodów Światowych Dni Młodzieży. Wszystko jest już dopięte na ostatni guzik. Program zapowiada się bardzo ciekawie.

Do diecezji siedleckiej przyjedzie ok. 1,5 tys. pielgrzymów z 19 krajów. Będą to m.in. obywatele Francji, Hiszpanii, Portugalii, Słowacji, Białorusi, Ukrainy i Rosji. - Bardzo cieszymy się z tego, że będziemy mogli gościć młodzież z różnych stron świata. Dla diecezji, dla młodzieży, która tak długo przygotowywała się na przyjęcie gości, dla rodzin, które przyjmą ich w swoich domach, będzie to wielkie radosne wydarzenie.

To dla nas ważne, że w przygotowaniach uczestniczą – poza diecezją – także władze samorządowe. Możemy liczyć na konkretną pomoc, by młodzież, która tutaj przyjedzie, mogła przeżyć doświadczenie wiary i zobaczyć nasz rejon – powiedział podczas konferencji prasowej bp Kazimierz Gurda.

Przywitanie gości

Siedlce gościć będą 218, a Biała Podlaska 266 osób. Plany ramowe Dni w Diecezji – w każdym z rejonów – są podobne. Przedpołudnie wypełnią spotkania formacyjne (katechezy, świadectwa, dzielenie się w grupach wiarą i własnymi doświadczeniami) w kościołach stacyjnych.

– Po przybyciu i powitaniu przekażemy pielgrzymów do rodzin, które zaoferowały gościnę. Do ich przyjęcia zgłosiło się trzy razy więcej chętnych, niż potrzebowaliśmy. Kto i kogo przyjmie? Parafia Chrystusa Miłosiernego będzie gościć 40 osób z Białorusi, św. Anna – 15 osób z Syberii, parafia Wniebowzięci NMP zajmie się 45 Francuzami, św. Michała Archanioła 17-osobową grupą z Ukrainy, parafia Narodzenia NMP ugości 40 osób z Białorusi i 20 osób z Nigerii, św. Honorat przyjmie 40 osób z Białorusi. Dekanat terespolski ugości 47 Słowaków. Janów Podlaski zaprosi 17 Ukraińców – wylicza ks. Leszek Mućka, koordynator rejonu Biała Podlaska.

Dodaje, że razem z młodymi do Białej przyjedzie też dwóch biskupów – jeden z Białorusi, drugi z Francji. Hierarchowie zatrzymają się u księży dziekanów.   

Wyjazdy i koncert

Świętowanie rozpocznie się od czwartku, 21 lipca. Tego dnia zaplanowano poranne katechezy w bialskich parafiach, przedpołudniowe spotkanie z prezydentem miasta w hali AWF i udział w gali otwarcia ŚDM w Siedlcach. W piątek zagraniczni pielgrzymi oraz pozostałe chętne osoby pojadą zwiedzić nasze podlaskie sanktuaria w Leśnej Podlaskiej i Pratulinie. W programie zaplanowano też zwiedzanie Janowa Podlaskiego i miejscowości Bohukały. Ciekawym punktem na mapie wyjazdu z pewnością będą również Kostomłoty. Wieczorem na ulicach Białej Podlaskiej odbędzie się misterium Męki Pańskiej. W sobotę głównymi punktami staną się: festyn folklorystyczny na pl. Wolności oraz wspólny wyjazd na ewangelizacyjne spotkanie do Kodnia. Niedzielę zagraniczni pielgrzymi spędzą z rodzinami, u których się zatrzymali.

O 17.00 w parku Radziwiłłowskim ma się odbyć wielki koncert, podczas którego wystąpią bialski Full Power Spirit, parczewskie Porozumienie oraz Mateusz Otręba. Tego wieczoru bialczanie oficjalnie pożegnają pielgrzymów ze świata. Na drugi dzień wszyscy udadzą się do Krakowa.

Z pomocą wolontariuszy

– Prace nad przygotowaniem tych kilku dni miały bardzo intensywny przebieg. Chcemy pokazać, że nasza młodzież jest i do tańca, i do różańca. Liderzy w pocie czoła współpracowali z kapłanami odpowiedzialnymi za poszczególne sekcje. W pomoc włączyło się 310 wolontariuszy. Wszystko po to, by jak najlepiej przyjąć naszych gości ze świata. Gwarantujemy, że w tych dniach nie zabraknie ani modlitwy, ani zabawy. Pokażemy, ile mamy w sobie energii. I to wszystko na chwałę Pana Boga! – zaznacza ks. Leszek. Kapłan wraz z wolontariuszami apeluje też do mieszkańców Białej Podlaskiej i okolic o udział w poszczególnych punktach obchodów. Wszystkie spotkania i koncerty są otwarte. Nie ma żadnych biletów czy wejściówek. Ten czas ma służyć integracji i pogłębianiu wiary.

– Nasza młodzież jest bardzo kreatywna. Warto przyjść i zobaczyć, co od dłuższego czasu przygotowywała na ŚDM. Wspomnę tylko o kilku inicjatywach. To właśnie młodzi ludzie przygotowali potężne misterium Męki Pańskiej, nagrali teledysk promujący ŚDM w naszym mieście i oplakatowali całą Białą. Utworzyli też kapitalny zespół gospelowy Power of Heaven, który chce śpiewać także po zakończeniu dni młodych. Doceńmy wysiłek naszej młodzieży. Zapraszamy! Przybywajcie i bądźcie z nami! – zachęca ks. L. Mućka.

Do tańca i do różańca

– Do Dni w Diecezji przygotowaliśmy się sumiennie dzięki pomocy władz miasta i siedleckich instytucji. W Siedlcach będzie barwnie, kolorowo – będą to prawdziwe Światowe Dni Młodzieży. Do gości z zagranicy dołączy młodzież diecezji siedleckiej, od ponad dwóch lat czekająca na ŚDM i pracująca nad swoją formacją – przyznał ks. kan. Wojciech Hackiewicz, diecezjalny koordynator ŚDM.

Siedlecka inauguracja Dni w Diecezjach odbędzie się popołudniem 21 lipca. Na pl. Sikorskiego stanie telebim oraz scena, na której przybyłe grupy będą miały okazję przedstawić się, a wcześniej spotkać się pod pomnikiem św. Jana Pawła II z władzami Siedlec. Ok. 17.00 wszyscy zebrani utworzą orszak i w rytm dźwięków poloneza wyruszą na „Maracanę” (teren naprzeciwko stadionu przy ul. Jana Pawła II). Tutaj o 18.00 nastąpi oficjalne otwarcie gali. W przygotowanym spektaklu teatralnym „Siedlczanie do tańca i do różańca” artyści zaprezentują dzieje miasta i diecezji na kanwie historii narodu i Kościoła na naszych ziemiach. Przedstawienie ukaże to, co najbardziej charakterystyczne dla naszego regionu – religijność, patriotyzm, pokojowe współistnienie i przenikanie się różnych kultur, tradycji i religii. Wyrazistym znakiem tej symbiozy jest fenomen unii brzeskiej i losy unitów podlaskich. Spektakl jest zaproszeniem do podróży przez najbardziej przełomowe momenty naszych dziejów, które – jak w tajemnicach różańca – układają się w sentencje radosnych, bolesnych i chwalebnych wydarzeń.

W programie spotkania znalazło się czuwanie modlitewne i wieczór uwielbienia.

Z uczynkiem miłosierdzia

W piątek, 22 lipca, w związku z trwającym w Kościele Rokiem Miłosierdzia oraz hasłem ŚDM „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” młodzież zaopatrzona w apteczki „dobrego samarytanina” wyruszy przed południem z kościołów stacyjnych z tzw. uczynkiem miłosierdzia. Nawiedzi szpitale, domy opieki społecznej, domy dziecka. Popołudnie pomyślano jako okazję do „spróbowania” Polski. Zaplanowano więc różnego rodzaju warsztaty: taneczne, kulinarne, malarskie, rycerskie, pisania ikon itp. Dzień zakończy „nabożeństwo drogi z Jerozolimy do Jerycha” w oparciu o misterium traktujące o miłosierdziu (w Siedlcach wieczór modlitewny zaplanowano na 20.00, na skwerze Kościuszki; osnową nabożeństwa będzie Koronka do Miłosierdzia Bożego) oraz koncert „Śpiewnik papieski”.

Sobota, 23 lipca, upłynie pod hasłem „Burzenia murów”. Tego dnia młodzież wyruszy do Kodnia, gdzie ok. 17.00 u podnóża „Kodeńskiej Golgoty” rozpocznie się drugie wydarzenie centralnych spotkań, będące niejako kulminacją Dni w Diecezji – „Jerycho ŚDM 2016”. Zaplanowano m.in.: widowiskowe popołudnie z tradycją szlachecką i zwyczajami miejscowymi, fragment spektaklu tanecznego „Szkło”. Będzie okazja do wspólnej modlitwy, śpiewu, wysłuchania świadectw czy do refleksji nt. dzielących świat murów oraz szansy pojednania. Wszyscy przybyli wezmą udział w Eucharystii na placu celebry.

Charakter prywatny będzie miał za to „Dzień z rodziną”, który zaplanowano na 24 lipca. Goście spędzą go w domach „Jerychonów” oraz uczestniczyć będą w Mszy św. w kościele w parafii, na terenie której zamieszkają. W Siedlcach na 20.00 zaplanowano koncert w pobliżu Centrum Kultury i Sztuki; duchową ucztę zapewnią dwa chóry z Libanu. Koncertowi towarzyszyć będzie odsłonięcie murala.

Dzień później z diecezji siedleckiej do Krakowa wyjedzie grupa licząca ponad 4 tys. osób. – Będzie nas w Krakowie widać! – podsumował ks. W. Hackiewicz.

AWAW/LA/KO