Kolejny sposób oszustów i naciągaczy
Zazwyczaj polega on jednak na podszywaniu się pod pracownika ZUS, który obiecując wyższą emeryturę wyłudza fikcyjne opłaty lub nasze dane osobowe. Najbardziej narażone na oszustwo są osoby starsze, ale ofiarą może stać się każdy. Podający się za pracownika ZUS oszust może np. zaoferować płatną pomoc w obniżeniu sumy opłacanych składek lub w uzyskaniu renty.
Każdy klient ZUS powinien dysponować wiedzą o tym, w jakich sytuacjach zakład może się z nami osobiście kontaktować. Pozwoli to na uniknięcie wielu zagrożeń. Podstawową informacją, o której nie powinniśmy zapomnieć, jest to, że wizyta pracownika ZUS poza siedzibą urzędu, tj. w naszym domu lub firmie, jest niezwykle rzadko stosowana. Dzieje się tak co do zasady tylko w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest sytuacja, w której przebywamy na zwolnieniu chorobowym, tzw. ZLA – podlega ono bowiem kontroli prawidłowości jego wykorzystania. Oznacza to, że urzędnik może przyjść do naszego domu (lub innego miejsca wskazanego w ZLA jako miejsce pobytu w czasie choroby), sprawdzając, czy wykonujemy zalecenia lekarskie. Może również sprawdzić w miejscu zatrudnienia, czy nie świadczymy pracy w okresie zwolnienia. Drugim przypadkiem wizyt jest kontrola przeprowadzana w zakładach pracy, przedsiębiorstwach osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Taką kontrolę przeprowadzić mogą tylko inspektorzy kontroli posiadający stosowne uprawnienia i upoważnienie. Ich wizyta nigdy nie jest jednak zaskoczeniem dla przedsiębiorcy – ten typ kontroli zawsze jest zapowiadany z odpowiednim wyprzedzeniem.
Możliwości spotkania pracownika ZUS poza siedzibą urzędu nie jest zatem wiele. Wszystkie inne sprawy, z którymi rzekomo zwraca się do nas osoba podająca się za pracownika ZUS, powinny stać się więc w naszych oczach potencjalnym oszustwem. Pamiętajmy też, że każdy pracownik zakładu powinien posiadać odpowiednią legitymację. – Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tożsamości osoby podającej się za urzędnika zakładu, wystarczy zadzwonić do ZUS pod nr 22-560-16-00 i poprosić o pomoc w zweryfikowaniu pracownika i sprawy, z którą do nas przybył – podsumowuje P. Olewiński.