Na zielarskim szlaku
Uprawa ziół w województwie lubelskim to zarówno wieloletnia tradycja, jak i coraz popularniejszy, alternatywny sposób kreowania dochodów na obszarach wiejskich. Obecnie kilkudziesięcioma gatunkami ziół obsiewa się tu ponad 5,5 tys. ha.
Rośliny trafiają zarówno na rynki krajowe, jak i na eksport, w tym do wielu międzynarodowych koncernów farmaceutycznych.
Lubelskie środowisko producentów podejmuje różne próby integracji, m.in. poprzez organizowanie wspólnych imprez plenerowych, podczas których każdy może zapoznać się z osiągnięciami miejscowego zielarstwa oraz z walorami uprawianych roślin. W ubiegłym roku producenci ziół z dziesięciu gmin województwa lubelskiego spotkali się na I Lubelskim Święcie Ziół w Fajsławicach. Tegoroczna, druga edycja spotkań została podzielona na dwie części. Pierwsza miała miejsce w niedzielę, 31 lipca, w Sosnówce, druga odbędzie się 21 sierpnia w podlubartowskim Abramowie.
Zielarskie prezentacje
II Lubelskie Święto Ziół „Na zielarskim szlaku” zainaugurowały o 5.00 zawody wędkarskie o puchar wójta gminy Sosnówka. O 11.00 w kościele pw. Narodzenia NMP w Motwicy została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji rolników oraz producentów ziół.
Oficjalne otwarcie święta odbyło się na placu przy gimnazjum w Sosnówce. Zielarskie walory zaprezentowało 12 gmin. Obok gospodarzy spotkania były to gminy: Abramów, Fajsławice, Jabłoń, Łopiennik Górny, Piaski, Milanów, Podedwórze, Rossosz, Rybczewice, Trawniki oraz Wisznice. Prezentacjom towarzyszyły wykłady o leczniczych właściwościach poszczególnych roślin, degustacje potraw i napojów sporządzonych na bazie lub z wykorzystaniem ziół. Wyróżniający się rolnicy z gminy Sosnówka: Witold Doroszuk, Krzysztof Prudaczuk i Tomasz Kowalczuk uhonorowani zostali medalami „Zasłużony dla Rolnictwa”, które wręczyli wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk oraz zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Środowiska Katarzyna Kremeś.
Wśród wielu atrakcji
Podczas święta rozstrzygnięto także konkursy kulinarne. W kategorii „dania mięsne” zwyciężyła karkówka z ziołami w wykonaniu Gminnego Koła Aktywnych Kobiet z Fajsławic. Spośród dań bezmięsnych bezkonkurencyjny okazał się pasztet z cukinii z ziołami Koła Gospodyń Wiejskich „Marysieńki” z Pilaszkowic. Najlepszym deserem – zdaniem jury – był tort pokrzywowy autorstwa Dominiki Pych i Rafała Winniczuka z Rozwadówki. W grupie nalewek zwyciężyły owoce leśne Tadeusza Wikiry z Rybczewic.
Licznie zgromadzonym uczestnikom imprezy czas umilali artyści i zespoły ludowe z różnych gminy, m.in.: Wrzeciono z Podedwórza, Rumenok z Hołowna oraz młodzież z Zespołu Placówek Oświatowych w Podedwórzu: Dominika Czarna, Wiktoria i Hubert Zielonka. Gwiazdą wieczoru był zespół Power Play. Ponadto na zebranych czekało wiele atrakcji, m.in. pokaz sztucznych ogni, zabawa taneczna, wystawy i prezentacje twórców ludowych, stoiska gastronomiczne oraz wesołe miasteczko dla najmłodszych.
MLS