Na partyzanckim szlaku
Publikacja dotyczy działalności żołnierzy spod znaku WiN w 1946 r. J. Kołkowicz przez wiele lat rozmawiał z uczestnikami licznych działań i akcji żołnierskich w okolicach Międzyrzeca i spisywał ich wspomnienia. Jak podkreśla autor przedmowy i prezes PTN, pisarz zrobił to w sposób barwny i plastyczny, nie przysłaniając faktów, które miały wówczas miejsce.
Książka przenosi czytelnika w atmosferę czasów, gdzie pozostał tylko honor, bo walka o zwycięstwo już nie była możliwa.
Wydanie jest uzupełnione o krótką relację z przebiegu uroczystości odsłonięcia muralu 13 września 2015 r. w Międzyrzecu Podlaskim oraz o biogramy trzech żołnierzy podziemia niepodległościowego spod znaku WiN: por. Franciszka Michaluka ps. Polny, sierż. Stanisława Miszczuka ps. Kłos oraz por. Tadeusza Marczuka ps. Kurzawa.
„Tryptyk Podlaski” jest dostępny w księgarni „AZ” przy ul. Lubelskiej w Międzyrzecu Podlaskim oraz w siedzibie TPN w Miejskim Ośrodku Kultury.
Jan Kołkowicz był dziennikarzem, publicystą i prozaikiem. Jego życiową pasją stało się pielęgnowanie pamięci o żołnierzach wyklętych. Był m.in. autorem cyklów „Zamachowcy” (o szlaku bojowym „Pegaza”, późniejszego „Parasola”), „Za Czerwonym Pierścieniem” (o walce z NKWD i Armią Czerwoną na kresach wschodnich) oraz „Na szlaku WiN”. Pod jego redakcją ukazała się praca zbiorowa „Uroczysko Baran”. Był również inicjatorem budowy pomników WiN w Kiełbaskach, Brzozowicy, Wygodzie i Wólce Konopnej oraz tablic pamiątkowych w Radzyniu Podlaskim, Hadynowie, Leśnej Podlaskiej i Szaniawach.
Współzałożyciel Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, które zostało reaktywowane po latach komunistycznych prześladowań na pierwszym po wojnie Ogólnopolskim Zjeździe WiN w klasztorze oo. paulinów w Leśnej Podlaskiej w 1990 r. Zmarł 29 czerwca 2007 r.
BZ