Kultura
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Na partyzanckim szlaku

Ukazało się drugie wydanie Tryptyku Podlaskiego Jana Kołkowicza. Książkę wydało Towarzystwo Przyjaciół Nauk, nawiązując do ustanowionego przez powiat bialski Roku Żołnierzy Wyklętych.

Publikacja dotyczy działalności żołnierzy spod znaku WiN w 1946 r. J. Kołkowicz przez wiele lat rozmawiał z uczestnikami licznych działań i akcji żołnierskich w okolicach Międzyrzeca i spisywał ich wspomnienia. Jak podkreśla autor przedmowy i prezes PTN, pisarz zrobił to w sposób barwny i plastyczny, nie przysłaniając faktów, które miały wówczas miejsce.

Książka przenosi czytelnika w atmosferę czasów, gdzie pozostał tylko honor, bo walka o zwycięstwo już nie była możliwa.

Wydanie jest uzupełnione o krótką relację z przebiegu uroczystości odsłonięcia muralu 13 września 2015 r. w Międzyrzecu Podlaskim oraz o biogramy trzech żołnierzy podziemia niepodległościowego spod znaku WiN: por. Franciszka Michaluka ps. Polny, sierż. Stanisława Miszczuka ps. Kłos oraz por. Tadeusza Marczuka ps. Kurzawa.

„Tryptyk Podlaski” jest dostępny w księgarni „AZ” przy ul. Lubelskiej w Międzyrzecu Podlaskim oraz w siedzibie TPN w Miejskim Ośrodku Kultury.


Jan Kołkowicz był dziennikarzem, publicystą i prozaikiem. Jego życiową pasją stało się pielęgnowanie pamięci o żołnierzach wyklętych. Był m.in. autorem cyklów „Zamachowcy” (o szlaku bojowym „Pegaza”, późniejszego „Parasola”), „Za Czerwonym Pierścieniem” (o walce z NKWD i Armią Czerwoną na kresach wschodnich) oraz „Na szlaku WiN”. Pod jego redakcją ukazała się praca zbiorowa „Uroczysko Baran”. Był również inicjatorem budowy pomników WiN w Kiełbaskach, Brzozowicy, Wygodzie i Wólce Konopnej oraz tablic pamiątkowych w Radzyniu Podlaskim, Hadynowie, Leśnej Podlaskiej i Szaniawach.

Współzałożyciel Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, które zostało reaktywowane po latach komunistycznych prześladowań na pierwszym po wojnie Ogólnopolskim Zjeździe WiN w klasztorze oo. paulinów w Leśnej Podlaskiej w 1990 r. Zmarł 29 czerwca 2007 r.

BZ