Kultura
Źródło: TK
Źródło: TK

Teatr i sztuka na wyciągnięcie ręki

Spotkanie z aktorką Martą Lipińską i duetem teatralnym przyciągnęło dziesiątki mieszkańców. Te i inne atrakcje przygotowało Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach w ramach Jesiennego Pikniku Kulturalnego.

Przedsięwzięcie powstało dzięki dotacji z Narodowego Centrum Kultury. Z propozycją zorganizowania artystycznego wieczoru wyszła pochodząca z Ryk doktorantka socjologii Ewa Bichta. - Czegoś takiego w naszym mieście jeszcze nie było. Po raz pierwszy w przestrzeni kulturalnej stanęli obok siebie zawodowcy i zaczynający dopiero sceniczną karierę amatorzy - mówi pomysłodawczyni.

Niewątpliwie największym powodzeniem podczas pikniku cieszyło się wystąpienie M. Lipińskiej. Skromnością i autentycznością aktorka zaskarbiła sympatię zgromadzonej widowni. Wyjątkowego gościa przywitała Bogumiła Porowska, dyrektor MGCK. Natomiast instruktorka Marlena Owsiany ofiarowała artystce grafikę przedstawiającą jej postać na tle ryckiego pałacu.

Spotkanie z gwiazdą wieczoru przybrało postać rozmowy – wywiadu przeprowadzonego przez E. Bichtę. Odpowiadając na pytania moderatorki, M. Lipińska mówiła o swoim życiu oraz problemach współczesnego teatru i filmu. – Aktorstwo to świetny zawód, z którego całe życie zdaje się egzamin. Publiczność zachwyca się, ale patrzy na wszystko z oddali. Ludzie najlepiej pamiętają to, co najświeższe lub to, co się nie udało – zwierzała się M. Lipińska.

Podczas trwającego ponad godzinę spotkania nie mogło zabraknąć odniesienia do serialu „Ranczo”. Widzowie od lat znają aktorkę z roli żywiołowej gosposi. – Strasznie lubiłam grać Michałową. Ta postać to całkowite przeciwieństwo autentycznej gospodyni posługującej na tamtejszej plebanii – mówiła o swojej bohaterce. Wielbicielom telewizyjnej sagi przekazała również smutną wiadomość o zbliżającym się zakończeniu emisji serialu.

Kulturalne rozmaitości

Równie interesującą propozycją wieczoru artystycznego był spektakl teatralny. Przed widzami zaprezentował się duet Kinga & Nora. Aktorki od lat występują w warszawskim Klubie Komediowym i Teatrze Improwizowanym „Humbuk”. Ich specjalnością są przedstawienia tworzone na oczach widowni, a zatem bez scenariusza, scenografii i pomocy reżysera. Rzadko spotykaną formą sztuki aktorki pozytywnie zaskoczyły odbiorców. Wszyscy z zapałem śledzili zmieniającą się zabawną fabułę, nagradzając duet spontanicznym śmiechem i brawami.

Pomiędzy głównymi atrakcjami pikniku kulturalnego na zwiedzających czekała galeria rysunku. Swoje ilustracje przedstawiła Marlena Owsiany-Jędrych, absolwentka katowickiej Akademii Sztuk Pięknych z Tychów. Od pewnego czasu artystka współpracuje także z ryckim domem kultury.

Osobne miejsce zostało zarezerwowane dla pasjonatów fotografii. Na wyświetlanych slajdach można było obejrzeć zdjęcia: E. Bichty, Julii Gral, Weroniki Piwońskiej i Jerzego Wojtasia. Przy pomocy obiektywu lokalni twórcy ukazali piękno polskiej przyrody i najbliższej okolicy. Dodatkową atrakcją była ekspozycja książek będących własnością Powiatowej Biblioteki Publicznej. Jej dyrektor Wojciech Niedziółka zachęcał zainteresowanych do lektury i twórczej dyskusji.

Tomasz Kępka