Rozmaitości
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

ZAZ doceniony!

Zakład Aktywności Zawodowej Caritas Diecezji Siedleckiej otrzymał pierwszą nagrodę i tytuł Najlepszego Przedsiębiorstwa Społecznego Roku 2016 im. Jacka Kuronia.

To już szósta edycja konkursu. Kogo nagradza jury? Tych, którzy dbają o wysoką jakość produktów i usług, a przy tym z sukcesem łączą działalność ekonomiczną z realizacją ważnych celów społecznych. Właśnie tak jest w przypadku siedleckiej placówki, która od ośmiu lat z powodzeniem wiąże działalność przedsiębiorczą ze społeczną.

A dokładniej daje zatrudnienie osobom niepełnosprawnym, prowadząc zakład z usługami gastronomicznymi i rehabilitacyjnymi. To szkoła życia oraz pracy dla wielu osób, które po odejściu z ZAZ kontynuują karierę zawodową i z powodzeniem konkurują na rynku pracy.

Dziękujemy wszystkim

Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 14 listopada w Warszawie. ZAZ otrzymał nagrodę główną Fundacji Credit Cooperatif i tytuł Przedsiębiorstwa Społecznego Roku 2016.

W ramach konkursu przyznano mu również nagrodę w formie mentoringu biznesowego w celu wspierania dalszego rozwoju. – To niezwykle cenne dla nas wyróżnienie jest uwieńczeniem naszych działań na polu budowania pozytywnego wizerunku osoby niepełnosprawnej jako pełnosprawnego pracownika, dostarczającego jakościowego produktu – mówiła tuż po otrzymaniu wyróżnienia Katarzyna Rola-Skorupska, kierownik ZAZ Caritas Diecezji Siedleckiej. – To również efekt naszej współpracy na rzecz budowania lokalnej sieci partnerstwa i powiązań w zakresie wspierania podmiotów działających na zasadzie odpowiedzialności społecznej. Serdecznie dziękujemy tym wszystkim, którzy na przestrzeni tych kilku lat pomagali nam tworzyć to ogromne dzieło, które w tej chwili może pochwalić się tak pięknymi owocami – podkreśla.

Wyróżnienie zobowiązuje

ZAZ dostąpił ważnego wyróżnienia, bo być najlepszym w skali kraju zobowiązuje. – Rzeczywiście wyróżnienie jest ogromne, dlatego tym bardziej się cieszymy – przyznaje K. Rola-Skorupska i dodaje, że czują teraz również presję i odpowiedzialność. Bo co dalej? – Dlatego tym bardziej cieszymy się z drugiej nagrody, czyli rocznego mentoringu biznesowego – podkreśla K. Rola-Skorupska. Myślę, że ta współpraca zaowocuje innymi pomysłami rozwojowymi na przyszłość. Mamy pewne przemyślenia, plany – zdradza, dodając, że sukces nie byłby możliwy, gdyby nie zaangażowanie całego zespołu, poprzedniego kierownictwa oraz władz Caritas.


3 PYTANIA 

Katarzyna Rola-Skorupska – kierownik ZAZ Caritas Diecezji Siedleckiej

Jakie czynniki jury konkursu brało pod uwagę?

Wyniki finansowe z ostatnich czterech lat, działalność gospodarczą, partnerstwa, które zawiązujemy, współpracę z podmiotami, kontrahentami, zakres promocji, aspekt ekologiczny. Te kryteria są bardzo szczegółowe i wszechstronne, bo jury bada całą działalność zakładu – od sfery ekonomicznej, typowo biznesowej, po typowo społeczną. Stąd też konkurs trwa bardzo długo, ponieważ już od złożenia wniosku do rozstrzygnięcie tego konkursu, czyli kilka miesięcy.

Plany na przyszłość?

Cały czas marzy nam się ośrodek wsparcia dla osób niepełnosprawnych, miejsce łączące różne działalności na rzecz tych osób. Placówka byłaby prowadzona przez Caritas, ale różne elementy tego ośrodka mógłby obsługiwać ZAZ. Myślimy o hostelu, mieszkaniach chronionych, o powiększeniu naszego działu rehabilitacyjnego, ośrodka odnowy biologicznej, miejscu na terapię z diagnozą dla małych niepełnosprawnych dzieci. Niestety, to wszystko wymaga ogromnych nakładów. Niemniej pomysł jest i nie wycofujemy się z niego. Czy nam się uda? Czas pokaże.

W takim razie życzymy powodzenia.

Serdecznie dziękujemy. Chciałabym również podziękować wszystkim za to, że codziennie pomagają nam tworzyć to wspólne dzieło. Pragniemy jednocześnie wyrazić nadzieję, że dobre relacje partnerskie, które obecnie nas łączą, będą kontynuowane i przyczynią się do dalszego rozwoju oraz zaowocują nowymi twórczymi pomysłami do wspólnego działania.

JAG