W projekcie krajowej sieci
W ostatnim czasie pojawiły się niepokojące doniesienia dotyczące przyszłości miejscowego szpitala. Wszystko z powodu reformy służby zdrowia, którą od lipca przyszłego roku chce wprowadzić ministerstwo zdrowia. Pojawiły się głosy, że łosicka jednostka może nie znaleźć się na rządowej mapie placówek obejmującej sieć szpitali. Starosta Czesław Giziński nie ukrywał, że prawdopodobnie samorząd czeka ciężka batalia o utrzymanie szpitala. – Stałoby się wielkie nieszczęście, gdyby nasz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej nie znalazł się w sieci szpitali powiatowych w Polsce. Na szczęście obawy okazały się niesłuszne – mówi starosta. – Skoro znaleźliśmy się w projekcie, to znaczy, że spełniamy kryteria i nie ma siły, abyśmy wypadli z sieci – dodaje.
Łosicki szpital posiada pięć oddziałów: chorób wewnętrznych, dziecięcy, chirurgiczny, rehabilitacji, a także zakład opiekuńczo-leczniczy. Placówka dysponuje łącznie 155 łóżkami. Rocznie hospitalizowanych jest w niej ok. 5 tys. chorych, zaś poradnie przyjmują ok. 43 tys. pacjentów. W latach 2004-2006 jednostka została rozbudowana, a w latach 2008-2010 zrestrukturyzowana. Od tamtej pory nie odnotowuje strat. Ze środków unijnych zakupiono tomograf i zmodernizowano oddział dziecięcy. Brakuje jednak intensywnej opieki medycznej, co – jak obawiali się samorządowy – mogło stanowić główny problem przy tworzeniu ministerialnej sieci. Szpital ma jednak podpisaną umowę z innymi jednostkami, gdzie trafiają najcięższe przypadki.
Dyrektor SP ZOZ Grażyna Podlipniak-Sobczyńska informuje, że placówka jest właśnie po wizycie komisji akredytacyjnej i niedługo odbierze certyfikat. Są też pieniądze na dokończenie projektu informatyzacji jednostki.
Według aktualnych informacji sieć szpitali zacznie funkcjonować od 1 lipca 2017 r.
TN