Aktualności
Nie tylko zimowy obowiązek

Nie tylko zimowy obowiązek

Urząd miasta przypomina, że dbanie o stan nawierzchni przyległych chodników, w tym ich odśnieżanie, to obowiązek właścicieli i zarządców nieruchomości oraz posesji. Reguluje to zapis Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 13 września 1996 r.

Zgodnie z dokumentem właściciel nieruchomości musi sprzątać błoto, śnieg, lód lub inne zanieczyszczenia z chodników położonych wzdłuż ich budynków. Rozporządzenie zwalnia z tego obowiązku prywatnych właścicieli posesji, gdy przed ich domami – na znajdujących się tam ciągach – wprowadzono płatny postój lub dopuszczono parkowanie aut. Ustawę doprecyzowuje Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Siedlce, w którym czytamy: „Obowiązek uprzątnięcia chodnika z błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń powinien być realizowany przez: odgarnięcie w miejsce niepowodujące zakłóceń w ruchu pieszych i pojazdów, podjęcie działań likwidujących lub co najmniej ograniczających śliskość chodnika”.

Słone kary

Magistrat ostrzega, że w przypadku uporczywego niewywiązywania się ze sprzątania chodników straż miejska i policja mają prawo upominać bądź karać mandatem lub grzywną. W najlepszym przypadku zapłacimy kilkaset złotych. Gorzej jeśli nie zadbaliśmy o odśnieżenie czy posypanie solą chodnika, a ktoś złamał rękę czy nogę, bo się na nim poślizgnął. Wówczas trzeba liczyć się z tym, że oprócz odszkodowania może zażądać od nas kosztów leczenia, a nawet -w razie utraty zdrowia lub kalectwa – renty.

Gotowi do walki

O stan nawierzchni siedleckich ulic dba od 1 grudnia przedsiębiorstwo usług komunalnych SERWIS sp. z o.o. Zgodnie z umową w pierwszej kolejności odśnieżane są drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe oraz trasy autobusów MPK. Do dyspozycji drogowców są: trzy piaskarko-solarki, dwa pługi na ciężarówkach, pięć pługów traktorowych, trzy ciągniki z tylnym pługiem i równiarka używana przy dużych opadach śniegu. W ramach szybkich interwencji osiem osób skierowano do ręcznego oczyszcza kratek, przejść dla pieszych i rejonów newralgicznych miejsc, np. mostu łukowskiego, garwolińskiego, warszawskiego oraz w rejonie ul. Kaczorowskiego. 


Gdzie zgłaszać?

Uwagi i zgłoszenia dotyczące przebiegu „Akcji zima” można kierować pod numery:

– 25-632-84-01 – PUK SERWIS;

– 531-887-732 – dyżurny „Akcji zima” – PUK SERWIS;

– straż miejska – 25-794-39-86 i 25-794-39-87.

MD