Mniej na wsparcie mleczarstwa
W 2016 r., ze względu na problemy, jakie pojawiły się po zakończeniu kwotowania produkcji mleka w UE, Komisja Europejska znacząco zwiększyła budżet na ten cel. Był on niemal pięciokrotnie wyższy od wydatków poniesionych w 2015 r. (106 mln euro) – informuje w grudniowym raporcie Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA), która monitoruje zagraniczne rynki rolne.
Zniesienie limitowania produkcji mleka od kwietnia 2015 r. miało doprowadzić do zwiększenia jego produkcji w UE. Rynek oczekiwał też spadku cen produktów mleczarskich. I faktycznie produkcja mleka wzrosła, a ceny spadły. Zbiegło się to ze znacznym zmniejszeniem popytu na te artykuły mleczarskie ze strony krajów azjatyckich, głównie Chin, oraz z rosyjskim embargiem.
Niskie ceny utrzymywały się do czerwca 2016 r. Sytuacja zmieniła się w drugiej połowie ub. r., kiedy to na skutek niesprzyjających warunków pogodowych produkcja mleczarska w UE była niższa niż wcześniej prognozowano, a wzrostowi notowań unijnych przetworów mlecznych zaczął sprzyjać zwiększający się popyt ze strony krajów Azji.
Listopadowe notowania większości produktów mleczarskich wykazywały zwyżki. Poziom notowań był na ogół wyższy niż w analogicznym okresie 2015 r.
Środki na dopłaty do przechowywania masła i tłuszczu mlecznego w 2015 r. były niewielkie i wyniosły 2,68 mln euro. W 2016 r. na ten cel przeznaczono już 15 mln euro, a na dopłaty do mleka w proszku 17 mln euro. W tym roku na dopłaty zarezerwowano odpowiednio 12 i 14 mln euro. Ponadto w 2017 r. na unijny program „Mleko w szkole” zaplanowano 75 mln (tyle co rok wcześniej). Pozostałe ewentualne wydatki na mleczarstwo, tj. dopłaty do przechowywania serów, na refundacje eksportowe oraz na inne wydatki kryzysowe, nie zostały jeszcze w budżecie określone.
HAH