Mała, ale rozśpiewana
To już kolejne, trzecie tego rodzaju spotkanie zainicjowane przez proboszcza parafii Zwiastowania NMP ks. Andrzeja Wolanina. Zdaniem księdza proboszcza istotą wspólnego kolędowania połączonego z dzieleniem się opłatkiem jest z jednej strony ukłon w stronę tradycji, celebrowanie obrzędów okresu Bożego Narodzenia, z drugiej zaś - zintegrowanie lokalnej wspólnoty.
– Wszyscy chętnie przybywają na te spotkania, dzięki czemu możemy poczuć się jak rodzina – tłumaczy ks. A. Wolanin.
Wieś Makarówka jest jedną z większych miejscowości w gminie Huszlew; jako parafia, którą tworzy jedna wieś, jest niewielka. Może właśnie dlatego podczas takich spotkań, jak to, które odbyło się 15 stycznia, nie brakowało chętnych do wyjścia na scenę. – Jest to okazja, by pokazać talenty, które udało nam się wyłowić – stwierdza duszpasterz. Wykazać się mogli tego dnia dzieci, młodzież, starsi mieszkańcy, schola parafialna i koło gospodyń wiejskich.
W opinii organistki Barbary Zdun Makarówka jest przykładem małej społeczności o ogromnych możliwościach – motywowanych dużymi chęciami. – Jestem zbudowana postawą parafian i ich zaangażowaniem – podkreśla. Od niedawna w parafii działa założona przez nią kilkuosobowa schola dziecięca. Śpiewa w niedziele i święta podczas Mszy św. o 9.30, a wkrótce wystąpi podczas przeglądu kolęd organizowanym przez Łosicki Dom Kultury. – Dzieci są utalentowane i chętnie przychodzą na próby. Zawsze mogę liczyć na rodziców, którzy pomagają, jak mogą: grają na instrumentach, wspierają nas organizacyjnie – mówi pani Barbara.
Radości ze wspólnego kolędowania nie kryli mieszkańcy. Zdaniem pań z koła gospodyń wiejskich to szansa, by wyjść z czterech ścian swego domu, posiedzieć w miłej atmosferze, przy pięknie udekorowanym stole i smacznym cieście, porozmawiać i wspólnie pośpiewać kolędy.
LA