Godni naśladowania
<br /. Dlatego dziś nie wahamy się przed określaniem ich bohaterami godnymi naśladowania - stwierdził dr Paweł Rokicki z Instytutu Pamięci Narodowej podczas otwarcia wystawy pt. Polska Walcząca.
Ekspozycję składającą się z kilkunastu tablic zaprezentowano 3 marca w delegaturze mazowieckiego urzędu wojewódzkiego. – Premierę miała kilka lat temu na Zamku Królewskim w Warszawie. Od tego czasu pokazywana była w wielu miejscach w Polsce, a nawet zagranicą – w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie – przypomniał historyk.
Antysowiecki ruch oporu
Przygotowana przez IPN wystawa przypomina o Polskim Państwie Podziemnym, zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie, początkach konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom – Niemcom i Sowietom. – Temat Polska Walcząca od razu sygnalizuje nam, że będzie to opowieść o ogóle wysiłków podejmowanych przez różne środowiska, grupy Polaków, instytucje mające wspólny mianownik – dążenie do odbudowy wolnej Polski – podkreślił autor wystawy. Za dzień powstania PPP przyjmuje się 27 września 1939 r., czyli czas kampanii wrześniowej. – Przez kilka lat trwało budowanie czegoś, co przybrało finalnie postać bardzo dobrze zorganizowanej machiny, której głównym celem stała się odbudowa państwa, jego instytucji, przywrócenia terytorium Rzeczpospolitej, budowa armii, odzyskanie podmiotowości na arenie międzynarodowej oraz zwycięskie zakończenie wojny – wyliczał P. Rokicki. Ciągłość tej walki datuje się na okres od września 1939 r. do lipca 1945 r. – Dwa miesiące po zakończeniu II wojny światowej państwo podziemne samo się rozwiązało. Oznaczało to koniec PPP zorganizowanego, natomiast nie był to koniec wysiłku Polski Walczącej. Po lipcu 1945 r. mówimy o kolejnym etapie tej walki – antysowieckim ruchu oporu – zaznaczył historyk.
Współpraca ponad podziałami
Zdaniem autora wystawy godnym podkreślenia jest to, że sukces organizacyjny PPP był możliwy dzięki współpracy różnych środowisk politycznych, ludzi różnych poglądów i grup społecznych. – Ich współpraca wymuszona przez wroga zewnętrznego spowodowała zdefiniowanie wspólnych celów – wyjaśnił P. Rokicki.
Ekspozycja prezentuje sylwetki bohaterów, w tym także żołnierzy wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski, stawiając opór komunistycznej dyktaturze. – Historia PPP i Polski Walczącej to przede wszystkim opowieść o ludziach, którzy swoimi czynami zaświadczyli o żywotności wartości, za jakie gotowi byli oddać życie. Dlatego dziś nie wahamy się przed określaniem ich bohaterami godnymi naśladowania. Na wystawie można znaleźć portrety tak znanych osób, jak zamordowany przez komunistów rotmistrz Witold Pilecki, ale też tych mniej pamiętanych – choćby starszego strzelca Stefanii Firkowskiej „Feluś”- podkreślił historyk. Opisano także różne obszary działalności PPP – tajne sądownictwo oraz nauczanie będące najbardziej masową formą oporu wśród Polaków. Jak zapowiedział Marek Renik, kierownik siedleckiej delegatury mazowieckiego urzędu wojewódzkiego, to dopiero początek współpracy z IPN, co oznacza, że w najbliższym czasie będą prezentowane kolejne wystawy przygotowane przez instytut.
HAH