Idźmy śladami Maryi
Kongres rozpoczął ks. Grzegorz Koc, diecezjalny duszpasterz ds. ruchów maryjnych i moderator Kół Żywego Różańca, który wprowadził w temat spotkania. - Wasza obecność, tak liczna, świadczy o tym, że jesteśmy najpotężniejszą armią w diecezji, takim oddziałem specjalnym - niezawodnym i skutecznym w walce ze złem. Posługujemy się potężną bronią - Różańcem, a jest to modlitwa pokornych, która uderza w samo czoło pychy szatańskiej - mówił, witając uczestników zjazdu.
– Chcemy dzisiaj oddać cześć Matce Bożej i pogłębić duchowość maryjną – dodał. Nawiązując do hasła spotkania, przypomniał również o potrzebie głoszenia Chrystusa – wraz z Maryją, ze względu na Jej wielką skuteczność w rozszerzaniu królestwa Bożego.
Przekazać blask wiary
Kolejnym elementem spotkania była wspólna modlitwa różańcowa i modlitwa uwielbienia przed Najświętszym Sakramentem. Uczestników poruszyło świadectwo członkini ewangelizacyjnej grupy różańcowej z Warszawy. Opowiedziała o tym, w jaki sposób Różaniec wpisuje się w jej życie i jak je zmienia, o wartości przebaczenia i zawierzenia swego życia Maryi. Do zebranych skierował także słowo dyrektor Katolickiego Radia Podlasie ks. Andrzej Sochal, wyrażając uznanie wszystkim Kołom Żywego Różańca.
„Tryumf Niepokalanego Serca Maryi w moim życiu” to tytuł konferencji wygłoszonej przez szczególnego gościa kongresu – Wincentego Łaszewskiego, znanego publicystę, mariologa. Prelegent scharakteryzował m.in. objawienia, jakie miały miejsce w Fatimie.
Po konferencji rozpoczęła się koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Kustosza radzyńskiego sanktuarium ks. prałat Roman Wiszniewski, witając czcicieli Matki Bożej Różańcowej, podkreślił, że kongres jest spotkaniem szczególnym. – Nasza obecność, nasza modlitwa i ten kongres wpisują się w jubileusz diecezji, 200 lat jej istnienia – zaznaczył. – Stajemy tutaj wszyscy do wspólnej modlitwy, by blask wiary świętej nie tylko zachować, ale i przekazać tym pokoleniom, które idą po nas – mówił dziekan radzyński.
Zasłuchani na wzór Maryi
Rozpoczynając naukę, ksiądz biskup nawiązał do tekstów z liturgii czytań, zawierających zachętę do słuchania Pana Boga. – W języku biblijnym „słuchać” oznacza nie tylko usłyszeć, ale wykazać posłuszeństwo. Ze względu na to słuchający nazwany jest szczęśliwym – zauważył. – W słuchaniu Boga patronuje nam Matka Boża. Ona jest tą, która słuchała i uwierzyła. Każdy słuchający słowa Boga staje się do Niej podobny – wchodzi na Jej ślady. Prowadzą one zawsze do Jej Syna. Dlatego uczniowie pragną kroczyć nimi przez całe życie – stwierdził bp Gurda. Podkreślając fakt nieustannej obecności Maryi w Kościele, gwarantujący trwanie przy Jezusie, zapewnił: – Jako wierzący i należący do wspólnoty Kościoła jesteśmy zainteresowani śladami Maryi pozostawionymi we współczesnym świecie. Przybywamy tutaj, by zobaczyć Jej ślady – mówił biskup, dziękując zelatorom i zelatorkom oraz członkom Kół Żywego Różańca za przybycie, ks. G. Kocowi za zorganizowanie spotkania, a ks. R. Wiszniewskiemu – za przyjęcie uczestników kongresu.
Wiara, modlitwa, pokuta
W dalszej części rozważań ksiądz biskup pochylił się nad przypadającym w 2017 r. 100-leciu objawień w Fatimie oraz ich treści, które – jak zaznaczył – potwierdzają troskę Pana Boga o człowieka i jego zbawienie, jak też obrazują prawdę o grzechu. – Maryja pokazała piekło i cierpienia tych, którzy tam się dostali. Dlatego wezwała poprzez tych małych wizjonerów – Łucję. Hiacyntę i Franciszka – do modlitwy. Najbardziej skuteczną, prowadzącą do nawrócenia jest – jak mówiła – modlitwa różańcowa – podkreślił. Przypomniał też fenomen podjętego przez dzieci fatimskie postu, cierpienia fizycznego i duchowego – jako ich odpowiedź na prośby Maryi.
Bp Gurda nawiązał również do trzeciej tajemnicy fatimskiej i jej interpretacji. Kard. Ratzinger, analizując jej tekst, powiedział, że kluczem są słowa wypowiedziane przez anioła w kierunku ziemi: „Pokuta, pokuta, pokuta”. – Maryja pokazuje szansę ratunku dla człowieka, to droga wiary, modlitwy różańcowej i pokuty. Są one siłami zdolnymi kształtować historię, mocniejszymi niż kule pocisków – mówił. Przypomniał też akt zawierzenia Kościoła i świata Matce Bożej Fatimskiej i słowa Jana Pawła II, który wzywał Maryję na pomoc ludzkości, oraz znaczenie nabożeństwa do Maryi Niepokalanie Poczętej.
Ksiądz biskup przestrzegł również, że największa batalia toczy się dzisiaj o rodzinę. Szatan chce ją zniszczyć, Maryja – pragnie ją chronić. Rodzina zapewnia poczucie bezpieczeństwa, właściwego rozwoju o tyle – o ile jest miejscem miłości, troski, przebaczenia i pomocy – warunkowanych przez posłuszeństwo słowu Bożemu. – Jako ludzie związani z Matką Bożą, którzy trzymamy w rękach różańce, musimy stanąć po stronie Maryi i wynagradzać jej Niepokalanemu Sercu za popełnione grzechy. Mamy być tymi, którzy głoszą to, czego pragnie Chrystus – nawiązał do przesłania roku duszpasterskiego.
Spotkanie w Radzyniu zakończyła Koronka do Bożego Miłosierdzia.
MOIM ZDANIEM
Ks. Grzegorz Koc, diecezjalny duszpasterz ruchów maryjnych
Słuchając świadectw uczestników kongresu, wnioskuję, że warto organizować takie spotkania. Umacniają one wiarę w potęgę Różańca, z którym związanych jest tak wielu naszych diecezjan, i wiarę w szczególną moc Maryi. Liczba osób gromadzących się wraz ze swym biskupem wokół Matki Bożej, by oddać Jej cześć, ożywia nadzieję na tryumf Jej Niepokalanego Serca w świecie. Myślę, że dowodzi też siły pragnienia uczestników, by oni sami i ich rodziny były wolne od zniewoleń, a Maryja uprosiła każdemu czyste serce – na wzór swojego Niepokalanego Serca. Takie spotkania kształtują ponadto zdrową pobożność maryjną.
Na całym świecie ludzie zaczynają widzieć ratunek w Maryi, swojej Matce. Wnioskować o tym można, obserwując choćby odradzanie się kół różańcowych. Matka Boża nie zastępuje Chrystusa, ale zawsze do Niego prowadzi. Historia pokazuje, że Maryja w trudnych sprawach i niełatwych momentach dziejowych jest niezawodna i skora do pomocy. Odkrywajmy tę prawdę i zachęcajmy do tego innych.
LA