Region
Źródło: M
Źródło: M

Umowa podpisana

Mazowiecki Szpital Wojewódzki podpisał umowę z konsorcjum firmy Budimex S.A. na budowę Siedleckiego Ośrodka Onkologii. Inwestycja ma być wykonana do końca maja przyszłego roku.

Kontrakt, który został zawarty 31 marca, obejmuje budowę budynku z częściowym wyposażeniem i opiewa na kwotę ponad 55 mln zł. Drugie tyle ma wynieść koszt zakupu i dostarczenia do ośrodka specjalistycznego sprzętu i aparatury medycznej. Szacowana wartość całej inwestycji to ponad 100 mln zł. - Dzisiaj przechodzimy do działania, ale to początek naszej drogi. Jest to inwestycja, na którą czekają mieszkańcy całego subregionu siedleckiego - stwierdziła po podpisaniu umowy Janina Ewa Orzełowska, wicemarszałek województwa mazowieckiego.

– Bardzo ważne, że dzięki powstaniu centrum onkologii możliwa stanie się profilaktyka chorób nowotworowych. Będzie to też bardzo przyjazne miejsce dla osób zmagających się już z chorobą, którym zostanie zapewniona kompleksowa opieka, bo przecież wszyscy wiemy, że kiedy zachoruje, staje się najbardziej bezbronny – zaznaczyła wicemarszałek, wyrażając radość z rozpoczęcia inwestycji słowami: „nareszcie”, „i do roboty”.

– To szczególny dzień. To oznacza tylko jedno, że za nieco ponad rok stanie tu nowy nowoczesny budynek. Mamy pewność, iż to przedsięwzięcie się powiedzie, a pacjenci z naszego regionu będą mieć dobrą opiekę – podkreśliła Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego, wskazując jednocześnie na ważną rolę, jaką spełnia profilaktyka, na którą ośrodek będzie kładł szczególny nacisk. – Mamy pewność, że im wcześniej zaczniemy działać, tym efekty leczenia będą lepsze – zwróciła uwagę E. Lanc. – To trochę takie nasze wspólne dziecko, które dopiero raczkuje – podsumowała.

Pozyskanie kadry i sprzętu

O słuszności inwestycji przekonywał też Zygmunt Wielogórski, przewodniczący rady nadzorczej szpitala wojewódzkiego. – Wiem, jak daleko poszukuje się lekarzy, kiedy dotknie nas choroba. Dlatego jako rada nadzorcza nie mieliśmy dylematu, by wyrazić zgodę na zaciągnięcie przez spółkę zobowiązań, aby rozpocząć inwestycję. Mam nadzieję, że będzie realizowana sprawnie i terminowo – stwierdził.

Radości z przedsięwzięcia nie krył też prezes zarządu szpitala wojewódzkiego. – Dla nas to ogromne wydarzenie. Przez wiele, wiele lat starano się, aby w tym miejscu powstał ośrodek onkologii. Dzięki przychylności województwa mazowieckiego i wielu stron udało się ten projekt dopiąć – przyznał Marcin Kulicki. Dodał, że siedlecki szpital podjął już rozmowy z warszawskim centrum onkologii w celu pozyskania wyspecjalizowanej kadry medycznej, m.in. radiologów. – Chcemy, aby ich medycy oraz zasoby kadrowe pomogły nam w uruchomieniu i pierwszych miesiącach funkcjonowania ośrodka – tłumaczył prezes zarządu. Podpisanie umowy o współpracy z warszawską placówką prawdopodobnie nastąpi przy okazji wmurowania kamienia węgielnego pod inwestycję.

Bardzo ważną sprawą będzie także pozyskiwanie sprzętu. – Ten proces musi zgrywać się z realizacją inwestycji, czyli musimy budować i jednocześnie mieć już wyposażenie, aby jesień przyszłego roku była terminem oddania już pracującego ośrodka – zaznaczył M. Kulicki.

Wczesne wykrywanie i leczenie

Nowoczesny, pełnoprofilowy, przyjazny pacjentom Siedlecki Ośrodek Onkologii liczący 84 łóżka ma zapewnić kompleksową opiekę. Znajdzie się w nim: 14 stanowisk do chemioterapii dziennej, pracownia cytostatyków, przychodnia onkologiczna z poradniami specjalistycznymi, zakład radioterapii, medycyny nuklearnej. Ośrodek swoją działalność będzie opierał na profilaktyce i wczesnym wykrywaniu nowotworów, ich leczeniu z uwzględnieniem radioterapii i badań izotopowych oraz chirurgii onkologicznej. Pięciopiętrowy budynek – z czterema kondygnacjami nadziemnymi i jedną podziemną o powierzchni całkowitej 7785 m² – zostanie połączony podziemnym tunelem ze szpitalem wojewódzkim.

Placówka swoim działaniem obejmie subregion siedlecki (powiat siedlecki, łosicki, sokołowski, węgrowski), warszawski wschodni (powiat garwoliński, miński) oraz powiat ostrowski, a także ościenne powiaty województwa lubelskiego i podlaskiego.

Budowa ośrodka oraz część wyposażenia zostanie sfinansowana z kredytu udzielonego spółce. Z kolei pieniądze na wyposażenie będą pochodzić z dotacji celowych ministerstwa zdrowia i urzędu marszałkowskiego oraz środków własnych. Aktualnie szpital przygotowuje się do złożenia wniosku o dofinansowanie w sprzęt i aparaturę medyczną ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

HAH