Diecezja
Źródło: WAJ
Źródło: WAJ

W Nim człowiek odnajduje moc

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego w kościele Matki Bożej Kodeńskiej w Pilawie bp Kazimierz Gurda poświęcił kaplicę Bożego Miłosierdzia. Będzie ona przypominać całej parafii orędzie przekazane św. s. Faustynie. Uroczystą Mszę św. celebrował bp K. Gurda wraz z dziekanem dekanatu osieckiego ks. kan. Krzysztofem Samselem i proboszczem pilawskiej parafii ks. kan. Andrzejem Banasiukiem.

– Dobrze, że będziecie mieli w waszym kościele kaplicę poświęconą Bożemu Miłosierdziu, i że będziecie mogli tutaj przychodzić, aby w sposób szczególny czerpać z ogromnej skarbnicy miłosierdzia – mówił podczas homilii ksiądz biskup. – Jezus nas zapewnia, że nikt nie odejdzie od Niego bez otrzymania tego, czego pragnie, jeśli tylko z ufnością do Niego się zwróci – dodał. Dowodził też, że Jezus wyraźnie mówi: nie ma takiej sytuacji, w której On nie mógłby człowiekowi pomóc, choćby – według ludzkiej oceny – trudności wydawały się nie do pokonania. – Człowiek wierzący nigdy nie popada w zniechęcenie, nie może popaść w rozpacz, ponieważ jest Chrystus, który kocha, jest miłosierny, który dźwiga i pomaga. W Nim człowiek odnajduje moc, siłę do tego, żeby podejmować swoje zadania, by na nowo odzyskiwać radość, którą tylko Bóg może nam dać – tłumaczył bp Gurda.

Doświadczyć miłosierdzia

Kaplica ma krótką, ale ciekawą historię. Budowana była jako kaplica dojazdowa parafii w Trąbkach. W 1981 r. powstała w Pilawie parafia Matki Bożej Kodeńskiej z kaplicą, którą szybko przekształcono w kościół. Na zapleczach świątyni powstały dwie sale, które miały służyć katechizacji, jednak tej roli nigdy nie pełniły. Służyły jako magazyn. – Poprzedni proboszcz parafii – ks. Antoni Sulik przeznaczył je na skromną kaplicę Jana Pawła II. Przy okazji ostatniego remontu kościoła zrodził się pomysł, żeby zrobić tutaj kaplicę Bożego Miłosierdzia – mówi ks. kan. Andrzej Banasiuk, proboszcz parafii w Pilawie.

Projekt wymagał przeprowadzenia zmian. Obniżono podłogę i położono nową posadzkę, założono też ogrzewanie podłogowe. Zostały zamontowane dwa specjalne, zamykane konfesjonały, co sprzyjać ma komfortowi spowiedzi. – W sakramencie pojednania i pokuty doświadczamy Bożego Miłosierdzia, stąd troska o to, w jakich warunkach odbywa się spowiedź – tłumaczy ksiądz proboszcz.

W kaplicy znajduje się obraz Bożego Miłosierdzia, obraz św. siostry Faustyny i św. Jana Pawła II. Umieszczone tam będą również relikwie apostołki Miłosierdzia, w których posiadaniu jest pilawska parafia. W planach jest organizowanie w kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu, a w piątki – modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Jak zaznacza ks. A. Banasiuk, parafianie okazali wielkie zainteresowanie remontem kaplicy, wspierali to dzieło także finansowo. – Niechaj święto Bożego Miłosierdzia i poświęcenie tej kaplicy w waszym kościele budzi w was i radość i wdzięczność Panu Bogu za to wszystko, co już od Niego otrzymaliście, i za to, co możecie otrzymać – podsumował bp Gurda 23 kwietnia.

Waldemar Jaroń